Stresujete pred sviatkami a neviete, čo s tým? Toto radia odborníci

Stresujete pred sviatkami a neviete, čo s tým? Toto radia odborníci
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Vianočné prípravy sú často zdrojom stresu namiesto pokoja. Je lepšie nesústrediť sa na dokonalosť a nelipnúť na ideáloch. Odporúča to občianske združenie IPčko, ktoré zároveň prináša viaceré odporúčania, ako sviatky prežiť v psychickej pohode.

„Obdobie Vianoc je mimoriadne náročné po všetkých stránkach a finančnú nevynímajúc. Informácie, ktoré na nás vysielajú z obchodných reťazcov, reklám a médií vytvárajú tlak na konzum a ilúziu o tom, ako by mali vyzerať dokonalé Vianoce a že všetko, čo sa odlišuje od tejto predstavy, nie je dostatočné, čo vyvoláva obrovský tlak, frustráciu, stres a tlačí nás do extrémneho míňania financií a materializmu,“ skonštatoval psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro.

Odporúča preto neupínať sa na ideál dokonalých Vianoc. „Máme tendenciu dosahovať ideály alebo sa o ne aspoň snažiť. Nie všetko musí byť dokonalé a je to úplne normálne, nemusíte mať päť druhov koláčov a dokonalo prestreté a všetko upratané. Nie každý musí byť vianočne naladený. Neupínať sa na ideál prináša úľavu a aj pocit slobody,“ vysvetlil psychológ.

Pripomína tiež, že nejde o súťaž a namiesto porovnávania sa je lepšie vzájomne sa oceniť a pochváliť.

Prečítajte si tiež:

Podotkol, že nie pre všetkých je obdobie Vianoc radostné a nie každý má Vianoce rád. „Oslavujte sviatky v súlade so sebou, doprajte si to, čo potrebujete. Tieto dni by mali byť aj o čase so sebou,“ odporučil Madro. Radí napríklad venovať čas aktivitám a veciam, na ktoré bežne čas nie je.

Odporúča tiež, aby v prípade negatívnych pocitov ľudia nezostávali osamote. „Hovorte o svojich pocitoch, buďte k sebe láskaví a buďte v kontakte s ľuďmi, s ktorými chcete. Vyhľadajte pomoc, ak máte pocit, že je toho veľa a necítite sa v poriadku,“ uviedol odborník.

Prečítajte si tiež:

Rodinám odporúča spraviť si spoločný plán, s kým a ako budú tráviť voľný čas, kedy urobia výzdobu, nakúpia, napečú. Radí tiež neriešiť počas sviatkov polarizujúce témy, ktoré môžu byť zdrojom konfliktov. Všeobecne radí dopriať si dostatok spánku a oddychu, zdravú stravu a nezabúdať na pohyb.

„Nemusí ísť o hodinové návštevy „fitka“. Choďte sa prejsť, zacvičte si jogu, doprajte svojmu telu pohyb, ktorý vám pomôže nabudiť sa,“ vysvetlil Madro.

Pozrite si aj reportáž o vianočných pomocníkoch, ktorí osamelým seniorom vyčarili na tvárach úsmev:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.