Stabilizačný príspevok pre zdravotníkov bude po zdanení o polovicu nižší. Lekárov nemotivuje ostať v nemocniciach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Napätie medzi zdravotníkmi pre stabilizačný príspevok. Niektorí naň nemajú nárok a niektorí ho podpisujú,  aj keď nevedia čo presne. Už teraz je ale jasné, že sľúbených 5000 eur zdravotníci nedostanú.

Vedúca laborantka Hajnalka Baracz Feketevíziová pracuje v Univerzitnej nemocnici 31 rokov. Stabilizačný príspevok prijala, lebo v práci by ostala tak či tak.

„Nebol tam časový priestor nejako rozmýšľať, alebo sa poradiť. Skôr to podpisujú takí, čo ani nechceli odísť. Tí, čo chcú zmeniť prácu, alebo ísť za lepším, tak to je nič. Tá suma je fraška,“ hovorí laborantka.

Dnes do polnoci sa majú pracovníci rozhodnúť, či stabilizačný príspevok prijímajú. Medzi zdravotníkmi to vyvoláva neistotu a dokonca aj konflikty na oddeleniach.

Prečítajte si tiež:

„Negatívne vnímame fakt, že sanitári, ktorí nemajú školu, sú to pomocní pracovníci v zdravotníctve, vypadli z toho zoznamu a títo zamestnanci nemajú nárok a nerobí to dobrú krv medzi zamestnancami,“ hovorí vedúca sestra pľúcnej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Varjasiová.

V najväčšej nemocnici príspevok podpísala zatiaľ tretina pracovníkov.

„Máme podpísaných viac ako 1300 dohôd o stabilizačnom príspevku. Z našich zamestnancov má nárok na tento príspevok 3140 zamestnancov,“ priblížila hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Zdravotníci upozorňujú aj na to, že z mediálne prezentovaných 5 000 eur je v realite len polovica.

Po zdanení im ostane 2650 eur. „Do 31. 12. 2022 bude vyplatený preddavok vo výške 2 500 €, ktorý bude pripísaný na účet zamestnanca a ten ním môže disponovať v plnom rozsahu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Prečítajte si tiež:

Koľko ešte po novom roku zo stabilizačného príspevku zdravotníkom doplatia, bude závisieť od toho, či na poslednú chvíľu pretlačia novelu zákona. Tá by mala príspevok oslobodiť od odvodov.

„Ak prejde legislatívna úprava, z celkovej sumy 5 000 eur bude zrazený len preddavok na daň a zvyšná suma bude vyplatená v mzde za mesiac december 2022 v januárovom výplatnom termíne, odhadom ešte 1 500 eur,“ dodala Lániková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.