Vo Švédsku miznú klasické peniaze. Čítačky kariet už majú aj bezdomovci

Platba kreditnou kartou (ilustračná snímka)
Platba kreditnou kartou (ilustračná snímka) Zdroj: Shutterstock.com

Moderný spôsob platby preniká aj do konzervatívnych cirkevných kruhov.

Éra klasických peňazí sa vo vyspelých krajinách pomaly blíži ku koncu. Príkladom sú ľudia vo Švédsku, ktorí začínajú vo veľkom ignorovať papierové peniaze. Podľa najnovších údajov ich používa len každý piaty obyvateľ. Tomuto trendu sa museli prispôsobiť aj bezdomovci. Tí, aby niečo zarobili, tak si museli zaobstarať čítačky kariet. Píše portál idnes.cz.

Moderný spôsob platby preniká aj do konzervatívnych cirkevných kruhov. V jednom v kostole v Štokholme sa nedávno premietalo číslo účtu a veriaci cez mobilnú aplikáciu posielali cirkvi finančné dary.

Dobrá nástroj proti daňovým únikom

V porovnaní so svetom je Švédsko unikát. Klasické peniaze tvoria len dve percentná zo švédskej ekonomiky. Pritom v USA je to 7,7 a eurozóna hovorí o 10 percentách. Dokonca len pätina Švédov platí hotovosťou, vo svete je tento podiel až 75 percent.

Vláda tento trend podporuje, keďže sa tým zabraňuje daňovým únikom. Na druhej strane barikády sú firmy, ktoré musia platiť za transfery. Mladá generácia to zhodnotila jednoznačne. „Nikto nepoužíva hotovosť. Myslím si, že naša generácia bez nej môže žiť," uzavrela študentka Hannah Ek.


ŠTOKHOLM/tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.