Domáce

Archeológ storočia z Bolerázu tvrdí: Nič som nevykopal, kúpil som to na burze!

Archeologický nález storočia z Bolerázu.
Archeologický nález storočia z Bolerázu. Zdroj: Polícia

V dome 22-ročného nezamestnaného našli hotový poklad.

V dome 22-ročného mladíka z Bolerázu v okrese Trnava našla polícia hotový poklad. Za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo zaistila v dielni pri dome a v obývačke niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov. Rozsah zbierky im doslova vyrazil dych.

Zdroj: Polícia

Šlo o rôzne sošky, krížiky, prstienky, praveké nástroje, oceľové hroty na šípy, sekery, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku. Všetky zaistené predmety patriace do kultúrneho dedičstva podrobia znaleckému skúmaniu na archeologickom ústave.

Zdroj: Polícia

Mladého muža odhalili vďaka všímavému argeológovi, ktorý ho videl pri železničnej trati v obci Šelpice, ako s detektorom prehľadával okolie. Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu.

Zdroj: Polícia

Polícia zaistila v mužovom dome aj dva detektory kovov, ktoré tiež podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých muž zbieral predmety. V prípade, že ho súd uzná vinným z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, hrozí mu jeden až päť rokov vo väzení. 

Amatérsky archeológ ale tvrdí, že všetko, čo policajti našli v jeho dome kúpil na burze. "Všetko som polícii vysvetlil. Ja som čistý ako ľalia," tvrdí.

Najväčší nelegálny poklad v histórii Slovenska

Zaistené predmety u 22-ročného hľadača pokladov z Bolerázu pri Trnave sú aktuálne najväčším záchytom nelegálne získaných archeologických nálezov v histórii Slovenska. Polícia u mladého muža v piatok 31. januára pri domovej prehliadke zaistila stovky predmetov, ktoré pochádzajú z viacerých nálezísk. Kde ich našiel, však mladík zatiaľ odmieta prezradiť.

"Sú z rôznych období, od doby kamennej, približne spred 5000 až 8000 rokov pred naším letopočtom až do začiatku 20. storočia," povedal dnes k prípadu archeológ Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave Matúš Sládok. Trnavskí pamiatkari spolupracovali pri zaisťovaní nálezov s políciou, v súčasnosti sa zabavenou zbierkou zaoberá súdny znalec, ktorý by mal určiť jej materiálnu hodnotu. "Pre nás je však vyššou hodnotou, keď je známa lokalita, kde ležali. Bez určenia kontextu strácajú predmety vedeckú hodnotu," dodal archeológ Peter Grznár. 


Za najvzácnejšie a zriedkavo nachádzané označili pamiatkari zabavené slovanské sekerky a sekerovitú hrivnu zo stredoveku, ktorá bola používaná ako platidlo. "Okrem toho mal detektorista v dome aj kamenné artefakty z doby kamennej, bronzové hroty šípov z doby železnej, strieborné denáre z 1. a 2. storočia, rímske mince, uhorské strieborné mince, hroty do kuší z obdobia stredoveku, medzi nimi jeden výnimočný-zdobený. Z novoveku našiel pomocou detektoru v zemi súčasti odevov, olovené projektily a množstvo iných predmetov," spresnil Sládok. V zbierke mladíka boli aj predmety z obdobia druhej svetovej vojny.

Podľa pamiatkarov si mladík evidenciu o miestach svojich nálezov podľa všetkého neviedol a asi nie je ani veľký znalec histórie, pretože v dome neboli žiadne historické knihy. "Ak mal nejaké informácie, tak asi iba z internetu," dodal Sládok. Grznár uviedol, že v prípade, ak bude mladík uznaný vinným z trestného činu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, jeho zbierka by v zmysle zákona mala prepadnúť štátu.


BOLERÁZ/ TVNOVINY.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti