Dôležitá informácia o voľbách: Miesto štátnej byrokracie vám stačia len tri minúty

Členka volebnej komisie pripravuje hlasovacie lístky počas hlasovania v parlamentných voľbách v Massame pri Lisabone.
Zdroj: TASR/AP

Postarali sa o to ľudia zo slovensko.digital. Pozrite si najľahšiu cestu, ako voliť zo zahraničia.

Parlamentné voľby sú síce 5. marca, ale ľudia, ktorí sa nachádzajú v zahraničí by mali konať už teraz. Potrebná je totiž registrácia na ministerstve vnútra najneskôr 50 dní (15.1.) pred začiatkom volieb. Žiadosť o voľbu poštou musí obsahovať potrebné doklady. Zoskupenie slovensko.digital vytvorilo alternatívu. Vraj vám stačia len 3 minúty.

Toto všetko vyžaduje štát

Ak máte trvalý pobyt mimo územia Slovenska, tak žiadosť musí obsahovať: meno a priezvisko, rodné číslo, adresu miesta pobytu v cudzine.

Plus musíte pripojiť čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky (zákon nedefinuje povinnosť overenie notárom) a fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.

Podklady môžete zaslať poštou na adresu:

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
odbor volieb, referenda a politických strán
Drieňová 22
826 86 Bratislava 29
SLOVAK REPUBLIC

Žiadosť o voľbu poštou pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2016 a čestné vyhlásenie (volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky).

alebo elektronicky na e-mailovú adresu volby@minv.sk

Ak máte trvalý pobyt na území Slovenska, ale počas volieb budete v cudzine, tak žiadosť musí obsahovať: meno a priezvisko, rodné číslo, adresu trvalého pobytu a adresu miesta pobytu v cudzine. Túto žiadosť však neposielate na ministerstvo vnútra, ale do miesta vášho trvalého pobytu.

Žiadosť o voľbu poštou pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2016 (volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia).

Čo vymyslelo zoskupenie slovensko.digital?

Existuje aj iná forma registrácie. Vymyslelo ho zoskupenie slovensko.digital, ktoré vytvorilo aplikáciu. Podľa tvorcov vám stačia len 3 minúty, 20 slov a 8 klikov. „Pripravte si žiadosť hoci aj cez telefón, bez tlačenia, skenovania či špeciálnej čítačky na občiansky preukaz. Stačí Vám na to adresa, rodné číslo a Váš pas pokiaľ nemáte na Slovensku trvalý pobyt," píšu na svojej stránke.

Navyše je žiadosť generovaná vo vašom prehliadači, žiadne osobné dáta nie sú prenášané cez internet a žiadosť odosielate z vášho mailu. TU nájdete všetko potrebné.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2016

Dôležité udalosti