Zomrel milovaný kňaz Anton Srholec (†86)

Zomrel Anthon Srholec.
Zomrel Anthon Srholec. Zdroj: TVNOVINY.sk TASR

Prehral boj s rakovinou.

Anton Srholec, milovaný kňaz, ktorý každý rok končil festival Pohoda bohoslužbou, zomrel. Odišiel vo veku 86 rokov.

Srholcovi diagnostikovali nádor na pľúcach zhruba pred rokom. V nemocnici podstupoval chemoterapiu a jeho stav sa spočiatku zlešpoval. Situácia sa ale obrátila. Rakovina sa mu už rozšírila aj do kostí, kňaz sa už v lete 2015 rozhodol prestať bojovať.

Odišiel z nemocnice a na odchod na druhý svet sa pripravoval u rehoľnej sestry Rity. "Celkovo to už vzdávam. Ja už nebudem schopný urobiť nejaký zmysluplný rozhovor, čo by obohatil ľudí," povedal pred časom.

Informáciu potvrdil aj internetový portál saleziánov.

O kňazovi

Anton Srholec v roku 1946 vstúpil do saleziánskej spoločnosti s cieľom venovať sa výchove chudobnej mládeže. V roku 1951 pokúsil sa ilegálne prekročiť hranice za účelom študovať teológiu. Za tento trestný čin bol odsúdený na 12 rokov väzenia. Vo väzení strávil 10 rokov. Prevažnú časť svojho trestu odpykal v uránových baniach v Jáchymovských koncentračných táboroch. Z väzenia ho prepustili s posudkom: Schopný vykonávať akúkoľvek manuálnu prácu.

Po návrate z väzenia bol ešte 10 rokov robotník. Neprijali ho ani ako skladníka do továrne, preto pracoval na stavbách, v továrni na výrobu betónových prefabrikátov a pri vysokých peciach v Ostravských oceliarňach. Vo väzení aj ako robotník stále študoval. Predovšetkým teológiu.

V Ostrave mu bolo umožnené študovať aj cudzie jazyky, kde si urobil štátne skúšky z jazyka anglického a nemeckého. Po dva roky sa hlásil do seminára v Bratislave, ale nedali mu ani len odpoveď.

V roku 1969 počas Dubčekovej éry dostal povolenie ísť na tri mesiace do Talianska. Pobyt si predĺžil na jeden rok, dokončil teologické štúdia a Pápež Pavol VI. ho 17. 5. 1970 v Ríme vysvätil za kňaza.

Pozrite si archívnu reportáž z 27.11.2012 o tom, aký bol Anton Srholec filantrop:


Pozrite si archívnu reportáž z 80. narodenín Antona Srholca odvysielanú 12.6.2009:


BRATISLAVA/TVNOVINY.SK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Anton Srholec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.