Domáce

Bratislavčana nezastavila v plnení svojho sna ani zrážka s traktorom

Karol Voltemár v nemocnici po zrážke s traktorom

Chce dosiahnuť najvyššiu horu, na ktorú sa dá dostať aj na bicykli.

Bratislavčan Karol Voltemár (29) sa v máji 2013 vybral na cestu okolo sveta na svojom bicykli, na ktorom má v pláne precestovať viac ako 80-tisíc kilometrov. Ako sám tvrdí, cesta by mu mala trvať viac než tri roky. Cestu začal pod Devínom, pokračuje cez Európu, od ktorej prejde do Ázie, Austrálie cez Južnú a Severnú Ameriku, Afriku a späť do Európy. Cesta vedie cez všetky kontinenty okrem Antarktídy.


Na vlastnú päsť, bez podpory vozidiel a s naloženou batožinou bude cestovať cez hory, púšte, ale aj cez krajiny, kde sú drsné životné podmienky.

,,Chcem dosiahnuť najvyššiu horu, na ktorú sa dá dostať aj na bicykli,“ povedal Voltemár.

Ako sám tvrdí, na svojej ceste zažil mnoho úsmevných, no aj nepríjemných zážitkov. Nerád spomína najmä na zážitok, kedy mu jeho cestu po Iráne skrížila zrážka s traktorom a cestu tak musel na pár dní prerušiť.

Táto nehoda však nebola jediná negatívna skúsenosť, s ktorou sa musel v Iráne popasovať. Len deň po zotavení a opätovnom nasadnutí na bicykel mu niekto ukradol prilbu, kde mal pripravenú kameru. Ňou zachytával všetky momenty, kilometre a zážitky, ktoré ho na ceste postretli, uviedla Eva Habiňáková z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.


,,Dúfam, že dostanem čo najskôr víza do Turkmenistanu a opustím toto peklo. Žiadna bezpečnosť a už žiadne videá. Moju prilbu s kamerou mi dnes ukradli,“ takýmto statusom  na sociálnej sieti 17. októbra Karol prekvapil všetkých jeho fanúšikov.

Tých je už vyše 1000 a ich počet stále rastie. Svoju cestu po Iráne podrobnejšie opisuje na svojom blogu, kde okrem iného uvádza, že podmienky na cykloturistiku v Iráne nie sú vždy priaznivé. Prezradil, že ľudia sú zväčša nehostinní, egoistickí a nesamostatní.


Po únavnom čakaní a vybavovaní víz, ktoré ho stáli mnoho síl a peňazí, sa mu konečne podarilo dostať do Turkmenistanu, odkiaľ bude ďalej pokračovať do Uzbekistanu. Karol a jeho rakúsky spoločník Helmut, ktorý ho bude sprevádzať na jeho ceste okolo sveta, dúfajú, že nadchádzajúce kilometre sa budú niesť v úsmevnejšom duchu.

js

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.