Chceli lepší zrak, skončili s vážnymi ťažkosťami. Známa očná klinika má nadpriemerne veľa zlyhaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Skupina pacientov, ktorá absolvovala zákrok na očnej klinike iClinic, podala na polícii trestné oznámenie. Hovoria o vážnych pochybeniach v rôznom čase a v rôznom rozsahu.

Nesprávna indikácia na vykonanie zákroku, zle vykonaný zákrok či neposkytnutie dostatočnej pooperačnej starostlivosti. Pacienti hovoria o rôznych zlyhaniach.

Osobné skúsenosti

„Absolvovala som laserový operačný zákrok na odstránenie dioptrií. Po zákroku klesla moja dosiahnuteľná zraková ostrosť na nekorigovateľných 20 percent na obidvoch očiach. Posielali ma domov s tým, že mám čakať a videnie sa upraví,“ hovorí bývalá pacientka Zuzana Marianková.

Negatívnu skúsenosť má aj Milena Bobeková: „Bol mi odporučený zákrok Prelex, s implantáciou vnútroočných trifokálnych šošoviek. Počas celej liečby som mala poškodenú rohovku. Na tento zákrok som bola indikovaná aj napriek tomu, že ochorenie rohovky je kontraindikáciou pre výkon zákroku. Mám nezvratne a trvale poškodenú časť rohovky, ktorá bude musieť byť buď časť transplantovaná, alebo potom neskôr celá rohovka.“

Aj Michaela Szöcsová zažila starosti. „Mala som trojky dioptrie do diaľky, chcela som si trochu skomfortniť život. Prvá vec, pán doktor si zamenil pravé a ľavé oko, chvalabohu som mala rovnaké dioptrie. Narezal mi to oko opačne, ako sa to robí.“

Nespokojní pacienti potom vyhľadali pomoc u iných očných lekárov. Tí im vraj povedali, že na klinike naozaj pochybili.

„Mala som už mŕtve tkanivo na oku, dali mi to do poriadku. Výsledok je taký, že vidím s ľavým okom na 50 percent a nedá sa s tým už nič urobiť. Čo je horšie, čaká ma transplantácia rohovky,“ dodala Michaela Szöcsová.

Vec rieši Úrad pre dohľad

Prípadom sa začal venovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

„Celkovo sme robili dohľady v 43 prípadoch, ukončených je zatiaľ 24 prípadov s tým, že 58 percent je opodstatnených buď v úrovni nesprávne poskytnutej starostlivosti, alebo v zle vedenej dokumentácie, prípadne kombinácia oboch,“ uviedol Michal Palkovič, zástupca predsedníčky ÚDZS.

Ako priznal, ide o neštandardnú situáciu. S niečím podobným sa vraj ešte nestretli.

„Rozsah pochybení je rôzny. U viacerých pacientov pretrváva trvalé poškodenie. Sú tam tiež nie úplne jasné finančné toky, čo sa týka čerpania z poistenia, kde bol čerpaný objem 3,8 milióna eur,“ dodal Palkovič.

Prečítajte si tiež:

Polícia vedie trestné stíhanie v 19 prípadoch. Jedného lekára na jeseň obvinili.

Vedenie očnej kliniky sme v minulosti viackrát kontaktovali, na kameru sa však vyjadriť odmietli. Oslovili sme ich aj teraz. Kontaktovali sme šéfa kliniky aj právnickú kanceláriu, na ktorú nás kedysi odkázali. Nereagovali na telefonáty ani e-maily.

Klinika nás v minulosti informovala, že si nie je vedomá akéhokoľvek pochybenia a naše tvrdenia pozostávajú z nepotvrdených domnienok a medicínsky nepodložených fabulácií.

ÚDZS o svojich zisteniach informoval už aj ministerstvo zdravotníctva. Vyzval ho, aby sa situáciou začalo zaoberať. Rezort odkazuje, že o záveroch preverovania bude informovať

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.