Turista, ktorého vo Vysokých Tatrách strhla lavína, mal dvojnásobné šťastie. Musel ešte aj ujsť medveďovi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Tichej doline vo Vysokých Tatrách v nedeľu (25.12.) spadla lavína, strhla so sebou 34-ročného Poliaka. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej stránke, s tým, že turista utrpel viaceré zranenia, pád lavíny však prežil.

HZS požiadali v podvečerných hodinách o súčinnosť poľskí kolegovia, ktorým nahlásili nezvestnosť turistu. Ten mal od poludnia nedostupný mobilný telefón, pohybovať sa mal sám v oblasti medzi Kasprovým vrchom a Kondrátovou kopou, na pomedzí Poľska a Slovenska.

"Poľskí záchranári predpokladali, že muž mohol zísť na slovenskú stranu do Tichej doliny, a tak požiadali slovenskú stranu o lokalizáciu mobilného telefónu. Po preverení Prezídiom Policajného zboru SR sa ukázalo, že muž bol zachytený vysielačom okolo obeda na slovenskej strane. V priebehu nasledujúcej hodiny navyše Poliaci uviedli, že ich dron počas pátrania registroval čerstvo padnutú lavínu smerom do Tichej doliny," priblížila HZS.

Po odovzdaní presných GPS koordinátov slovenským záchranárom okamžite rozbehli pátraciu akciu a do doliny smerovali dve skupiny záchranárov so psami zo Západných a Vysokých Tatier. Počas ich presunu identifikovali poľskí záchranári zo vzduchu osobu, ktorá sedela so svetelným zdrojom pod lavíniskom.

Zostal na doske

​"Po príchode záchranárov HZS sa ukázalo, že v doline sa skutočne nachádza hľadaný muž," dodávajú horskí záchranári. Napriek úrazu hlavy bol pri vedomí, mierne dezorientovaný. Po zateplení a vyšetrení ho za pomoci snežného skútra transportovali k terénnemu vozidlu HZS a previezli do Starého Smokovca. Tam ho odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci.

"Muž mal obrovské šťastie, keď pri prechode po hrebeni spadol spod Kondrátovej kopy s doskovou lavínou, ostal na jej povrchu a po dlhom páde vyviazol živý," uzatvára HZS.

Horským záchranárom povedal, že po páde lavíny sa snažil ujsť a skryť aj pred medveďom, ktorý sa tam mal pohybovať. 

Prečítajte si tiež:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.