Systém, ktorý mal postaviť slovenské zdravotníctvo na nohy, zlyháva. Štát to chce napraviť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mal to byť systém, ktorý zdravotníctvo dostane do 21. storočia. Už niekoľko rokov mal pacientom pomáhať a lekárom zefektívňovať prácu, no stále neprináša očakávané benefity.

Štát hovorí o zmenách.

Pomáha, no má niekoľko problémov

V prevádzke je štyri roky. Lekári môžu cezeň napríklad predpisovať recepty, vypisovať výmenné lístky a po novom aj PN-ku.

Všeobecná lekárka pre dospelých Slávka Trojáková uznala, že jej systém v práci pomáha. „Využívam ePN-ky, aj erecepty. Pomáha to v práci, že nevystavujeme papierové,“ uviedla.

Lekárka Monika Palušková ale vypichla aj niekoľko problémov. „Je stále veľmi skostnatený a okrem ereceptu nám poriadne nefunguje prakticky nič,“ skonštatovala.

Elektronické zdravotníctvo štát vytvára od roku 2010 a spolu to stálo už vyše 120 miliónov eur. Slabých miest má napriek tomu viacero.

„Je to vo veľmi kritickom stave. Infraštruktúra je zastaralá a za posledné obdobie sme zaznamenali štyri výpadky, ktoré sa dotkli aj lekárov,“ povedala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Daničová. Dodala, že ide o hardvér z roku 2008, na ktorý nebola vypracovaná stratégia a nerozvíja sa.

Prečítajte si tiež:

Vyše polovica lekárov ho nepoužíva

Problémom je aj to, že nie všetci lekári ezdravie používajú, hoci do systému majú povinnosť všetko zapisovať. Je ich vyše polovica. Kým niektorým lekárom vraj chýba motivácia, iní o elektronizáciu záujem jednoducho nemajú.

 „Nevidíme nálezy kolegov, nevidíme prepúšťacie správy, čo by nám extrémne pomohlo v tejto dobe, aby tí ľudia nemuseli chodiť s papierovými vecami a v tom ezdraví by bolo všetko, čo tam malo pôvodne byť,“ povedala lekárka Trojáková.

Aktuálne vedenie Národného centra zdravotníckych informácií plánuje dať národnému systému ďalšiu šancu. Za takmer 30 miliónov eur ho chce zlepšiť. Štát spustil súťaž na novú verziu ezdravia.

Zároveň potrebujú nájsť spôsoby, ako lekárov k používaniu systému motivovať. Riešením vraj môže byť finančné zvýhodnenie. Štát ho podľa našich informácií nevylučuje.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.