Riadia mestá a na charitu dávajú nemalé časti svojej výplaty. Rekordérom je zrejme primátor Rožňavy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nehľadajú sa ľahko, lebo sa tým nechcú chváliť a tí, ktorých sme našli, sa zdráhali povedať to verejne. Primátori, ktorí časť alebo aj celý svoj plat rozdajú alebo použijú na dobrú vec.

Rekordérom je zrejme primátor Rožňavy Michal Domik. Za ostatné funkčné obdobie rozdával celý svoj plat, spolu to bolo viac ako 120-tisíc eur.

„Väčšinou bol použitý pre detské domovy, sociálne rodiny, ľuďom v núdzi, dôchodcom. Veľakrát je to iba 20 či 30 euro na stravu, alebo na lieky,“ hovorí Michal Domik.

S rodinou žije z podnikania. S pomocou chce pokračovať a nebude sám. „Pridávajú sa podnikatelia, chcú podporovať športové kluby, chcú sponzorovať,“ približuje.

„Sú to najmä detské letné tábory pre zdravotne postihnutých a mladých ľudí, ktorým chceme dopriať rovnaké možnosti ako majú zdravé deti, tak cestujeme s nimi na kúpaliská, do divadiel či do múzeí,“ opisuje Mária Lauková z Občianskeho združenia Pons.

Pozreli sme sa aj do Banskej Bystrice, kde občianske združenie Pons aj z platu primátora hradí cestovné, stravu či vstupné deťom na rôznych výletoch.

„Je to plat, ktorý je na naše pomery teda asi vnímaný ako privysoký, je to manažérsky plat. Ja opakovane prispievam na charitu, konkrétne či už jednotlivcom, občianskym združeniam, alebo skupinám, ktoré sa venujú sociálnej oblasti,“ uvádza primátor Ján Nosko.

Prečítajte si tiež:

Na veľké veci netreba hneď tisíce či desaťtisíce eur. Dokazujú to letné stredy v parku v Dolnom Kubíne, ktoré tu za svoje organizuje primátor spolu s dvoma poslancami.

„V strede týždňa, či už sa staráte o vlastné dieťa, alebo sa staráte o synovca, neter, vnuka, vnučku, veľakrát neviete, ako im zmysluplne vyplniť čas,“ vysvetľuje primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

Stredy v Kubíne už zľudoveli a prichádza pomáhať aj veľa dobrovoľníkov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.