Milióny vakcín v skladoch a ďalšie na ceste, no záujem minimálny. Nedajú sa ani predať či darovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Záujem o covidovú vakcínu po vyše dvoch rokoch slabne. Na skladoch pritom máme milióny očkovacích látok a v pláne sú aj ďalšie dodávky.

Väčšina vakcín sa prakticky nevyužije a Európa rieši, ako ich dodávky obmedziť.

Záujem výrazne klesol

Veľkokapacitné očkovacie centrá nahradili nemocnice, ambulancie či menšie zdravotnícke zariadenia. V drvivej väčšine sa očkuje niekoľkokrát do týždňa a iba v konkrétne stanovených hodinách.

V očkovacom centre v Košiciach očkujú v súčasnosti najčastejšou vakcínou, ktorá je upravená na variant omikron Ba4-5. „Záujem momentálne klesá,“ konštatuje Denisa Fedorčáková z košického centra.

„Keď si to porovnáme s obdobím vlani, keď vrcholilo očkovanie prvou boostrovou dávkou, bolo vyočkovaných 180-tisíc dávok a tento rok sa bavíme o 13-tisíc dávkach, rozdiel je naozaj veľký,“ približuje hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Daničová.

Štvrtou dávkou sa na Slovensku očkuje od leta. Od jesene už aj vakcínou adaptovanou na variant omikron.

„Prirodzene, záujem klesá aj kvôli tomu, že ľudia, ktorí sa chceli zaočkovať, sa už dali. Aktuálne má význam pre pacientov, ktorí majú obezitu, cukrovku, onko ochorenie a pre seniorov. Oni ak sa ešte nedali, tak by sa mali dať,“ odporúča infektológ Peter Sabaka.

Prečítajte si tiež:

EÚ sa snaží o dohodu

Na Slovensku je aktuálne k dispozícii viac ako päť miliónov dávok vakcín proti covidu a ďalšie ešte prídu. V tomto období podľa rezortu zdravotníctva exspiruje 200-tisíc dávok.

Predať či darovať všetky vakcíny reálne nie je. Budú sa teda musieť zlikvidovať.

Únia nakupuje vakcíny cez Európsku komisiu, ktorá s výrobcami uzavrela zmluvy. Krajiny doteraz dostali zhruba 400 miliónov dávok, ktoré neboli spotrebované.

„Členské štáty zadávali objednávky na vakcíny počas dlhšieho časového obdobia, aby si zabezpečili ich kontinuálne dodávky potrebné na zvládnutie neistého epidemiologického vývoja vírusu,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Tak ako iné európske krajiny, aj Slovensko chce počty objednaných vakcín znížiť. Európska komisia v mene členských štátov rokuje so spoločnosťami s cieľom dosiahnuť v tejto veci dohodu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.