Domáce

Polovica Slovákov čaká tento rok zvýšenie platu. Ako to bude v skutočnosti?

Práca, zamestnanie, výplata, mzda
Zdroj: Shutterstock.com

Sme zrejme optimisti.

Väčšina slovenských zamestnancov neverí, že ekonomická situácia Slovenska sa v tomto roku zlepší. Aj napriek tomu polovica z nich očakáva navýšenie vlastných príjmov v podobe jednorazovej odmeny (52 %) alebo zvýšenia mzdy (48 %). Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu personálno-poradenskej spoločnosti Randstad Workmonitor.

Zamestnanci majú otvorený postoj voči cudzincom pracujúcim na Slovensku. Pre 84 % nepredstavujú žiadne ohrozenie z hľadiska istoty ich zamestnania. Takmer polovica (46 %) Slovákov uvádza, že možnosť spolupracovať s ľuďmi zo zahraničia je pre nich pridanou hodnotou a 16 % opýtaných si pochvaľuje, že vďaka nim sa dokonca zlepšilo ich pracovné prostredie.

Zdroj: Shutterstock.com

Pre porovnanie, v krajinách západnej Európy pociťuje neistotu z dôvodu prílevu prisťahovalcov štvrtina všetkých zamestnaných, vo Veľkej Británii až 29 %.

Zamestnanci na Slovensku sa skôr sťažujú na nemožnosť odpútať sa od pracovných povinností počas sviatkov a dovoleniek. Prehľad o tom, čo sa v práci deje, si vždy udržuje 42 % Slovákov. Približne 28 % dokonca priznalo, že aj počas voľných dní neustále kontrolujú pracovné maily.

Takmer polovica zamestnávateľov podľa prieskumu od svojich zamestnancov očakáva, že im budú kedykoľvek k dispozícii, a to i počas dovoleniek.

Viac ako tri štvrtiny všetkých zamestnancov sa v minulom roku sami snažili zlepšiť svoju kvalifikáciu, 60 % opýtaných absolvovalo buď odborné školenie, alebo iné vzdelávanie. Aj napriek tomu sa polovica posťažovala, že im zamestnávateľ nedal k ďalšiemu profesijnému vývoju dostatočný priestor.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.