Pohotovosti sa na Vianoce trápili aj s neadekvátnymi návštevami. Odborníci avizujú druhú chrípkovú vlnu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekoľkohodinové čakanie na pohotovosti i na lieky. Chrípková epidémia cez sviatky vyťažila detské pohotovosti. Mnoho pacientov tam ale podľa lekárov sedelo zbytočne. Neštandardná situácia bola aj v lekárňach. 

Agresívna chrípka začala zapĺňať ambulancie v predvianočnom období.  

 „Na Slovensku máme celoštátnu chrípkovú epidémiu a táto sa teda vyskytla už pred vianočnými sviatkami,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Prečítajte si tiež:

Aj neadekvátne návštevy

Počas vianočných sviatkov na detskej pohotovosti na Kramároch ošetrili takmer 700 detských pacientov. Väčšina prišla s akútnymi respiračnými infekciami, s príznakmi ako horúčka a kašeľ. 

Rozprávali sme sa s pediatričkou, ktorá mala na pohotovosti vianočnú službu. Prevažne škôlkari a školáci si, podľa nej, museli počkať tri či štyri hodiny. V mnohých prípadoch vraj prišli na vyšetrenie zbytočne. Službu podľa pediatričky komplikoval aj výpadok personálu. 

„Keď som prišla o siedmej ráno, bola plná chodba, 20-30 detí tam už sedelo. Prišli aj takí, čo mali od včera sopeľ, teplotu alebo prišli pre istotu, že idú na dovolenku. Tak takéto návštevy sú neadekvátne,“ povedala pediatrička Eva Sláviková.

„Na urgente funguje triáž, systém triedenia. Prednosť majú vážne zdravotné stavy a kto môže čakať, ten bude čakať. A nemusel by čakať, ak vôbec nepríde, keď nemusí,“ zhodnotil na sociálnej sieti lekár a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

„Na to došli na pohotovosť, aby tam čakali osem hodín a aby som im povedala, že kúpte si sirup od kašľu, kvapky do nosa a ľahnite si do postele. Až 80 percent prípadov bolo takých,“ zhodnotila lekárka Sláviková.

„Keď je dieťa unavené, spavé, ťažko kašle, zároveň keď má tie teploty dlhšie, možno tých 5-6 dní. Alebo keď má dlhšie teplotu a nie sú tam príznaky z respiračného traktu a hlavne u menších detí, tak vtedy by mali prísť“ radí pediatrička.

Plné boli aj lekárne

Chrípka cez sviatky zaťažila aj lekárne. V Bratislave sa tvorili dlhé rady. Ľudia poväčšine zháňali lieky bez receptu, ktoré pomáhajú pri chrípke či tráviacich ťažkostiach. Takýto nápor bol podľa lekárnikov aj v iných mestách. 

„Toto, čo bolo, to bol trošku extrém, ktorý vybočil zo štandardu, ale v konečnom dôsledku, nikde sa nečakalo viac ako 30-40 minút,“ zhodnotil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Prečítajte si tiež:

„Dopyt je zvýšený tým, že ľudia sú chorí. Ono je to tak každý rok v zime, len teraz je ešte ten problém, že dodávky sú menšie,“ priblížila Ľubica Slimáková z lekárne Univerzitnej nemocnice Bratislava.

„Širšiu sieť pohotovostných lekární sme tu mali pred pár rokmi. Všetky dáta poukazovali na to, že to bola vysoko stratová činnosť, čiže nie je dobré robiť zmeny na základe jednej takejto skúsenosti,“ dodal Sukeľ.

Chrípka by mala podľa odborníkov postupne odznieť v najbližších dňoch, začiatkom roka ale môže prísť druhá vlna.  

„Mohlo by prísť k novému vrcholu niekedy na rozhraní januára a februára, ako to tiež býva bežne, len môže byť priebeh zase horší, ako sme boli zvyknutí,“ povedala infektologička Alena Koščálová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.