Výročie havárie DC-3: Letenka do Košíc na vlastnú svadbu sa jej stala osudnou

Havária lietadla - ilustračné foto.
Havária lietadla - ilustračné foto. Zdroj: TASR

Pred 60 rokmi sa stalo tragické letecké nešťastie nad Levočskými vrchmi.

Dopravné lietadlo DC-3 spoločnosti Československé aerolínie (ČSA) havarovalo 18. januára 1956 v Levočských vrchoch pri obci Torysky.

Podľa vtedajšej oficiálnej správy bola príčinou havárie zrážka lietadla s balónom, ktorý na územie ČSR dopravoval letáky s protikomunistickým obsahom. Z 26 ľudí na palube lietadla prežili len štyria.

Písal sa 18. január 1956 a lietadlo Československých aerolínií DC-3 s 22 cestujúcimi a štyrmi členmi posádky letelo za zlého počasia na linke Bratislava - Košice. Košické letisko však pre nepriaznivé meteorologické podmienky lety neprijímalo, preto dostal pilot Vladimír Dráb pokyn pristáť v Poprade.

Náraz do kopca Škapová

Silný vietor, husté sneženie i vtedajšie nedostatočné prístrojové vybavenie lietadiel boli príčinou, pre ktorú bolo lietadlo zanesené východnejšie a klesanie na popradské letisko po otočke tak prebiehalo v protivetre, hlboko pod osou zostupu v oblasti s prírodnými prekážkami v podobe vysokých Levočských vrcholov. V miestach najvyšších hôr lietadlo popoludní okolo 15. hodiny narazilo do zalesneného kopca Škapová (1231 m n. m.).

Balón s propagandistickými letákmi bol výmysel

Podľa vtedajších zmanipulovaných správ tragédiu spôsobila zrážka s balónom nesúcim propagandistické letáky Rádia Slobodná Európa. Podľa neskorších údajov išlo však iba o dezinformačný krok, ktorý mal zabrániť vysielaniu podobných balónov.

Štyria pasažieri prežili, 18 zahynulo

Pátranie po lietadle a obetiach komplikoval ťažko dostupný horský terén, hmla a množstvo snehu. Tragédiu dlhých 12 hodín v krutých podmienkach prežili iba štyria pasažieri, zvyšným 18 cestujúcim a štyrom členom posádky už záchranári nedokázali pomôcť.

Šťastná starenka a nešťastná nevesta

"Prekvapivo našli 90-ročnú pani, ktorá pád lietadla prežila. Nekonečné hodiny utešovala a utišovala všetkých ostatných, ktorí boli zranení a neustále volala o pomoc. Len vďaka tomu ich objavili a štyroch pasažierov zachránili. V čase havárie panovala krutá zima a pani Laura Jarná prežila len preto, že na nej ležal mŕtvy kolega. Navyše vyšlo najavo, že tento muž pred letom povedal svojej manželke, že zomrie. Jednou z obetí bola mladá žena, ktorá letela do Košíc na vlastnú svadbu. Na letisku sklamane zistila, že všetky letenky sú vypredané. Náhodou však stretla muža, ktorý jej ponúkol svoju letenku a ona ju odkúpila. Na svoju svadbu však už nikdy nedorazila...".

Tieto skutočnosti prezradil český scenárista a režisér Miroslav Kačor v dokumente mapujúcom tento prípad v rámci televízneho dokumentárneho cyklu Osudové okamžiky (2001).

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti