Na Slovensku žije rekordné množstvo medveďov. Tento bol najväčší

vedmedeweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Pred prvou svetovou vojnou žilo na Slovensku zhruba 120 medveďov, teraz ich je u nás zhruba 1200.

Medvede sa uložili na zimný spánok, odborníci zatiaľ plánujú, čo s nimi. Zistili totiž, že ich bude čoraz viac. Ostré zásahy čakajú aj novozriadenú protimedvediu jednotku. Pripravení musia byť na všetko, v slovenských lesoch žijú aj rekordne veľké šelmy.

Najväčšieho medveďa Miša našli uhynutého v lese na strednom Slovenku. Mišo je rekordér, pretože vážil neuveriteľných 300 kilogramov. Odborníci podľa medzinárodného bodovania zistili, že jeho lebka je u nás najväčšia. Najväčším žijúcim medveďom je teraz Maximus a túla sa po lesoch v Podpoľaní.

Pred prvou svetovou vojnou žilo na Slovensku zhruba 120 medveďov, vtedy ich považovali za škodnú zver a poľovníci sa pýšili ich trofejami. Teraz ich je u nás zhruba 1200. Rodia oveľa viac mláďat ako voľakedy, štát sa preto rozhodol rázne zakročiť.

Zmení sa aj spôsob, akým štát o odstrele šeliem rozhoduje. Plánovať ho najnovšie budú špeciálne tímy ľudí, medzi nimi poľovníci, aktivisti či ochranári. Ľudia z miest, kde šelmy žijú. Definitívne potom rozhodne Ministerstvo životného prostredia.

Odborníci tak chcú zabrániť častým útokom medveďov na človeka. ale aj tomu aby šelmy nespôsobovali ľudom škody. Či sa im to podarí, ukáže až čas.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Medveď

Dôležité udalosti