Ministerstvo predstavilo rozdelenie nemocníc. Pozrite sa, v ktorej kategórii je tá vo vašom meste

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekde sú prekvapení a nahnevaní, ďalší s tým rátali. Spoznali sme dlhoočakávané výsledky reformy nemocníc. Rozdelili sa do piatich úrovní podľa toho, akú zdravotnú starostlivosť budú poskytovať. Oddelenia, ktoré nemajú dostatočné počty výkonov zaniknú a za niektorými zákrokmi pacienti budú musieť aj cestovať.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo v piatok základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

"V súčasnosti sú podmienene vyhodnotené len povinné medicínske programy od druhej úrovne nemocníc. V následnej fáze budú kategorizované ďalšie programy. "Inými slovami, ak konkrétne oddelenie v nemocnici nie je zaradené pod povinný medicínsky program, prvá fáza kategorizácie sa tohto oddelenia netýka," vysvetlil dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Podotkol, že prvá fáza sa rovnako netýka špecializovaných zariadení.

Nemocnica piatej úrovne

Nemocnicou piatej úrovne sa stala Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) spolu s partnerskými nemocnicami.

"Okrem komplexnej starostlivosti z ostatných úrovní sa zameria aj na výkony vysokošpecializovanej starostlivosti s veľmi zriedkavými výskytom. Ilustračným príkladom je transplantácia srdca," priblížil rezort.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nemocnice štvrtej úrovne

Nemocnicami štvrtej úrovne sa stanú Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

"Zároveň, bude úlohy štvrtej úrovne plniť aj UNB," doplnil rezort. Okrem komplexnej starostlivosti nižších úrovní budú nemocnice poskytovať aj špecializovanú starostlivosť s nízkou početnosťou, napríklad vysoko komplexné výkony v neurochirurgii či kardiochirurgii.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nemocnice tretej úrovne

Do tretej úrovne boli podmienene zaradené Univerzitná nemocnica Martin, Fakultné nemocnice Trnava, Nitra, Trenčín, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

Sieť nemocníc tretej úrovne dopĺňajú aj tri nemocnice vyšších úrovní. "Pacienti v nich nájdu komplexnú akútnu a plánovanú starostlivosť, od starostlivosti o akútne ťažké úrazy cez onkochirurgické zákroky až po intervenčnú liečbu," ozrejmilo MZ.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nemocnice druhej úrovne

Nosná časť zdravotnej starostlivosti, viac ako 75 percent všetkých hospitalizácií, bude poskytovaná nemocnicami prvej a druhej úrovne. Do druhej úrovne zaradili 33 nemocníc napríklad:

Komárno, Nové Zámky, Dunajská Streda, Levice, Topoľčany, Piešťany, Skalica, Bojnice, Ilava, Čadca, Trestná, Dolný Kubín, Ružomberok, Poprad, Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom, Lučenec, Stará Ľubovňa, Bardejov, Humenné, Michalovce. Vybavia tam výmeny kĺbov, pôrody či základné chirurgické zákroky a dostupné budú do polhodiny. 

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nemocnice prvej úrovne

Do prvej kategórie sa prepadlo 42 nemocníc a špecializovaných zariadení. Ide o Malacky, Galanta, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Šahy, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Handlová, Ilava, Hnúšťa, Brezno, Liptovský Mikuláš, Revúca, Krompachy, Levoča, Kežmarok, Kráľovský Chlmec, Trebišov, Vranov nad Topľou, Svidník, Sobrance, Snina

Tieto nemocnice sa majú starať o dlhodobých pacientov a rehabilitácie, môžu ale robiť aj jednodňové chirurgické výkony a vyšetrenia.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo zohľadňovalo pri zaraďovaní nemocníc do jednotlivých úrovní päticu podmienok, a to počet potenciálnych pacientov v rámci spádovej oblasti nemocnice, časovú dostupnosť zariadenia, plnenie minimálnych počtov úkonov, špeciálne personálne zabezpečenie a existenciu povinných programov.

Výsledky druhej fázy kategorizácie nemocníc ministerstvo zverejní v prvom štvrťroku 2023. Od roku 2024 kategorizáciu prevezme komisia pre tvorbu siete, ktorá bude zložená zo zástupcov všetkých relevantných subjektov.

Reformu nemocníc prijal parlament vlani. Prvé reálne zmeny v praxi by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024. Reforma má definovať nárok pacienta, zabezpečiť vyššiu a dostupnú kvalitu zdravotnú starostlivosť, stanoviť jasné čakacie lehoty a stabilizáciu siete nemocníc. Nemocniciam má priniesť finančnú stabilitu, transparentné pravidlá či jednoznačnú priorizáciu investícií.

„Zmeny budú prichádzať postupne. Excelentné výkony sa budú koncentrovať v centrách, tým je väčší predpoklad na zvyšovanie kvality a bezpečnosti pacientov. Ak sa náhodou stane, že budú musieť z nejakého mesta cestovať ďalšej, kilometre sú vykúpené tým, že dostanú garantovanejšiu kvalitnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť. Každá reforma bude prinášať aj nejaké komplikácie, v prechodnom období preto môže nastať aj zhoršenie dostupnosti,“ komentuje zmeny analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar.

Svet zdravia považuje sieť za racionálnu

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare považuje prvé praktické výsledky reformy nemocničnej siete za racionálne. Pri niektorých pracoviskách však budú žiadať o zohľadnenie regionálnych špecifík, aby poskytovanie zdravotnej starostlivosti v konkrétnych odbornostiach nebolo z pohľadu budúcnosti lokálne ohrozené. TASR o tom informoval hovorca siete Tomáš Kráľ.

"Konkrétne hovoríme o zaradení galantskej nemocnice do druhej kategórie a podpora doplnkového programu vaskulárnych intervencií v rámci michalovskej nemocnice. Nemocnica Bory, ktorej prevádzka sa má začať v marci 2023, súčasne ašpiruje na úroveň tri s vybranými medicínskymi programami zaradenými do úrovne štyri," ozrejmil.

Cieľom siete je zachovanie súčasného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých svojich nemocniciach a poliklinikách na Slovensku. "Nová podmienená kategorizácia nemocníc v kombinácii s doplnkovými medicínskymi programami nám to umožní na každom pracovisku. Vrátane regionálnych pôrodníc, urgentných príjmov či chirurgických oddelení," dodal Kráľ.

Podľa ministerstva je toto rozdelenie predbežné a počas budúceho roka sa budú nemocnice ešte ďalej vyhodnocovať. Ide o prvú fázu kategorizácie nemocníc, zmeny naplno pocítime v roku 2024.

Hlas: Návrh je zlý a urobený z Bratislavy

Mimoparlamentná strana Hlas-SD s návrhom nesúhlasí. Zlikviduje podľa nej akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť v regiónoch Slovenska. "Dnes zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany Hlas vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká, a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc," skonštatoval podpredseda strany a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Upozornil, že výsledkom kategorizácie bude likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti najmä v okrajových regiónoch Slovenska, kde je podľa neho ťažšie dostupná zdravotná starostlivosť aj v súčasnosti.

"Treba si tiež uvedomiť, že nemocnice v regiónoch patria medzi najväčších zamestnávateľov a ich zmena na doliečovacie nemocnice môže spôsobiť aj zvýšenú nezamestnanosť v daných oblastiach," ozrejmil.

Návrh je podľa Rašiho nelogický. Za nesprávne považuje zaradenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou (LNsP) v Liptovskom Mikuláši do prvej kategórie, Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach do štvrtej kategórie a Univerzitnej nemocnice Martin do tretej kategórie.

Aký majú na rozdelenie nemocníc názor v regiónoch Slovenska si pozrite v reportáži z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.