Ohňostroje v Nízkych Tatrách sú zakázané, návštevníkov čakajú ráznejšie kontroly

Ohňostroje v Nízkych Tatrách sú zakázané, návštevníkov čakajú ráznejšie kontroly
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) vyzýva návštevníkov a podnikateľské subjekty na území parku a v jeho ochrannom pásme, aby v súvislosti s oslavou nadchádzajúcich novoročných sviatkov nepoužívali zábavnú pyrotechniku.

Jej používanie je zakázané, budú ho vo zvýšenej miere kontrolovať a v prípade porušenia hrozia vysoké pokuty od stoviek až do viac než 9000 eur. Informoval o tom riaditeľ Správy NAPANT Marek Kuchta.

Po vlaňajších skúsenostiach s využívaním pyrotechniky počas osláv príchodu Nového roka správa národného parku bude kontrolovať vybrané lokality v súčinnosti s policajným zborom. Kontroly sa zamerajú napríklad na Demänovskú Dolinu či Donovaly.

Prečítajte si tiež:

"Snažíme sa o ústretový prístup k návštevníkovi a minimalizáciu obmedzení v národnom parku a jeho okolí. Do horského prostredia a prirodzeného domova zvierat však ohňostroje jednoznačne nepatria, v ich kontrole preto budeme ráznejší," zdôraznil Kuchta.

Správa NAPANT odporúča namiesto ohňostrojov použiť jemnejšie alternatívy, napríklad prskavky či sviečky, ktorými sa eliminuje nielen hluk, ale i toxické látky v životnom prostredí.

"Hlučné vizuálne efekty spôsobujú zvieratám stres, ich prirodzenou reakciou je útek. Živočíchy, nielen voľne žijúce, sa môžu pri panickom úteku vážne zraniť, či dokonca zabiť," doplnil zoológ Správy NAPANT Martin Paličko.

Pozrite si aj reportáž o tom, aké problémy spôsobuje pyrotechnika nevidiacim ľuďom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.