Doplatky za barle, chodítka či invalidné vozíky sa zvyšujú. Niekde je zmena radikálna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Barly, chodítka, invalidné vozíky či elektrické postele. Od nového roka sa má zlepšiť dostupnosť zdravotných pomôcok, ktoré u nás dlhodobo chýbajú.

Pacient si za ne ale bude musieť doplácať výrazne viac ako doteraz.

Zafixované ceny

Pred vyše pol rokom zdravotné pomôcky chýbali. Komplikácie hlásili distribútori, výdajne aj výrobcovia. Sklady vyprázdnilo zdražovanie a od poisťovní prichádzalo málo peňazí, čo znamenalo, že ceny pomôcok prevyšovali výšku úhrad. Firmy preto výrobky radšej exportovali do zahraničia.

„Tie ceny sú zafixované, začalo sa to asi 28 rokov dozadu, čiže nevieme hýbať s cenou,“ priblížil distribútor zdravotných pomôcok Ján Šlahor.

 „Jednoducho sa za túto cenu nedá pracovať,“ skonštatovala majiteľka výdajne zdravotníckych pomôcok Eva Bolečková.

Prečítajte si tiež:

So štátom absolvovali kolotoč rokovaní. Zmena nastane v januári.

„Kategorizačná komisia prerokovala a minister rozhodol, že od Nového roka budú zvýšené úhrady a v niektorých prípadoch aj doplatky,“ opísala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Dostupné, no drahé

Navýšenie úhrad sa podľa rezortu pohybuje od 20 do 40 percent. Prakticky pri všetkých pomôckach si ale pacient bude musieť doplatiť. Podľa výdajní či distribútorov tak vznikol nový problém. 

„Pri toaletných kreslách bude doplatok cez 35 eur, na francúzske barly okolo 3,60, na pojazdné kreslá 71. Toto všetko bolo bezdoplatkové,“ povedala výrobkyňa zdravotníckych pomôcok Michaela Pilch Vlková.

Najvyššie doplatky budú pri posteliach a vozíkoch. „Najväčší problém nastal u najlacnejších vozíkov, ktoré najviac išli. Tam sa z 230-eurovej úhrady cena navýšila zhruba na 400 eur,“ uviedol Šlahor.

Poisťovne nám odpísali, že ceny zdravotníckych pomôcok stanovuje rezort zdravotníctva a ten zároveň určuje aj výšku úhrad poisťovní. Zdravotné poisťovne sú teda viazané legislatívou hradiť ju podľa stanovených podmienok. 

„Ministerstvo je pripravené flexibilne reagovať na objektívnu situáciu a robiť všetko preto, čo je potrebné, aby boli pacientom vytvorené adekvátne podmienky,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

„Pomôcky budú, ale budú zostávať na sklade, lebo na to ľudia nebudú mať,“ povedal Šlahor a dodal, že na ministerstvo zdravotníctva budú tlačiť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.