Stretnutie na mieste československej vzájomnosti: Rešpektujeme sa aj po rozchode

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj po rozchode sa stále rešpektujeme. Stovky Čechov a Slovákov sa stretli na najvyššom vrchu Bielych Karpát. Na Javorinu, ktorá je miestom československej vzájomnosti, si posledný deň v roku odšliapali terén nielen turisti ale aj politici oboch národov.  

Na Holubyho chatu hodinu pred obedom prichádzali české a slovenské vládne vozidlá.  Aj keď tridsať rokov od seba, stále bližšie k sebe. A po prípitku páleného ešte viac.

 "Máme veľmi dobré, výborné vzťahy. Sme dva susedské národy, ktoré sú si tak blízko. Ja osobne mám manželka Slováka, tak nemôžem potvrdiť nič iné. Spokojná som s ním. Veľmi, veľmi spokojná," hovorí predsedníčka českej poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. 

"Sme stále bratia, sme stále jedna rodina a tak to cítime," pridáva sa šéf Národnej rady SR Boris Kollár.

Veľká Javorina je miesto československej vzájomnosti. Na jednej strane Slovensko, na druhej Morava. Väčšina turistov sa na tomto vrchole v sobotu zhodla, že rozdelenie Československa vnímajú, ako keby sa ani nestalo. Zapálením vatry priateľstva sa v tom len uistili.

"Pre mňa to stretnutie má aj rodinný rozmer. Manželka pochádza z Veľkej nad Meličkou, čo je obec neďaleko a časť rodiny máme na Slovensku, takže my vyrazíme z moravskej strany a z tej slovenskej príde druhá časť a tu sa stretneme," vysvetľuje turista.

Prečítajte si tiež:

"Po tridsiatich rokoch to vnímam pozitívne. Vyriešilo to nezmyselné spory, kto na kom parazituje a dnes v rámci Európy spolupracujeme ako partneri," pridáva sa ďalší účastník výstupu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 30. výročie vzniku Slovenska

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.