Domáce

Čo robia výkyvy počasia s vašou hlavou a telom? Psychológ radí, ako s tým bojovať

Depresia
Zdroj: borsonline.hu

Aj najdepresívnejší deň sa dá prežiť v pohode.

Poznáte tie dni, keď sa cítite pod psa, nič sa vám nechce a najradšej by ste ostali celý deň doma pod perinou. Určite ste vedeli aj to, že na to vo veľkej miere vplýva počasie. Keď je vonku krásne, máte chuť robiť množstvo vecí, usmievate sa a ste veselý. Naopak, keď je zima, prší, mnohí majú depresie, migrény, bolí ich celé telo.

Momentálne sa počasie radikálne mení z týždňa na týždeň. Najprv sme mali slnečno a desať stupňov, pár dní na to sa ochladilo o 20 stupňov! Teraz sú dni opäť teplejšie, ale fúka studený vietor. Takto to vplýva na ľudí.

Zdroj: Shutterstock.com

Ako s tým bojovať?

„Počasie veľmi vplýva na zmeny nálad u citlivejších ľudí. Prípady depresie sa na jar a na jeseň zhoršujú. Je to najmä prehĺbením stavu, smútku, nedostatok energie. Ťažké zaktivizovať sa. Človek sa cíti ako v bludnom kruhu. Apatia, rezignovanosť, precitlivenosť a migrény," hovorí psychológ Rastislav Bílik.

Pýtali sme sa psychológa, ako sa dá v týchto dňoch „prežiť" a čo robiť, aby sme sa nezrútili. „Treba byť pripravený, nenechať sa zaskočiť. Nastaviť sa na to. Vtedy je stres zvýšený. Každému pomáha niečo iné, ale dobrý je napríklad šport, zabehať si. Je dobré poznať veci, čo každému pomáhajú. Zistiť, čo komu pomáha. Hľadať z minulosti, čo bolo účinné. Identifikovať, čo pomáha. Dôležitá je aj sociálna podpora. Nebyť sám. Alebo aj teplá vaňa, forma sebapodpory. Žiadne extrémne výkony a vyhnúť sa záťaži," povedal nám doktor Bílik.

Zdroj: shutterstock. com

Ako vplývajú zmeny počasia na vás a čo radíte?

„Pri zmenách počasia mám častejšie migrénu, som spavá a náladová. Dnes mám napríklad silnú migrénu, lebo sa opäť oteplilo, často sa mi zíva, mávam závraty. Vtedy si idem do fitka zabehať a potom si pustím príjemnú hudbu," hovorí 24-ročná Erika.

„Pred zmenou počasia ma bolievajú bedrové kĺby, nie je to nič príjemné, niekedy až tak, že krívam," priznáva čitateľka Adri

„Pri zmene počasia hlavne kĺby a jazva po cisárskom reze štípe," hovorí ďalšia čitateľka Ľubka.

„Všimla som si, že keď vonku prší a fúka a je ozaj zle, je zlý aj môj deň. Môžem robiť tie iste veci, začať ráno kávou, premýšľať o nákupoch, ale keď je vonku takto, tak ma nič nebaví. Nechce sa mi ani sa tešiť, len čakám, kedy vyjde slniečko. Vtedy môžem mať v práci zlý deň, ale nevadí to. Keď je zima, radšej nikam nejdem, pokiaľ nemusím. Mávam jednak závraty, migrény, cítim kĺby, keď má pršať, som unavená," rozhovorila sa 28-ročná Zuzka

„Mne sa točí hlava alebo mi v nej brní, doslova hučí. Ako kedy a aká zmena je. Zmeny nálad ani nehovorím. Snažím sa piť medovkový čaj, ten mi pomáha na bolesti hlavy aj na psychické upokojenie sa. Odporúčam každému," pridala naša čitateľka Maminka

Aj muži sa zapojili do konverzácie a jeden z nich prezradil, že aj naňho počasie výrazne vplýva. „Únava a v noci nespavosť," hovorí Tomáš.

„Na mňa to vplýva veľmi či chcem či nie. Som unavenejšia, poobede si musím aspoň na chvíľu ľahnúť, lebo mám pocit, že idem z posledného. Nič sa mi nechce. Ani ráno vstať a ísť niekam. Ako náhle svieti slniečko aj mne sa ľahšie žije a funguje," povedala nám 25-ročná Diana.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

BRATISLAVA/Andrea Leitmannova
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti