Poleno najprv muži nemohli rozštiepiť. Keď sa im podarilo, neverili vlastným očiam

poleno.png

Bukové poleno spôsobilo rozruch. Na východe Slovenska ho teraz ucitevajú

Bukové poleno sa postaralo o veľký rozruch medzi ľuďmi na východe Slovenska. Po rozštiepení v ňom zbadali zvláštne znamenie. Mnohí veriaci si začali kus dreva uctievať.

Polena najprv muži nemohli rozštiepiť. Keď sa im to po veľkej námahe podarilo, zbadali v ňom vyobrazený kríž. Všetci si ho začali obzerať, prežehnávali sa a bozkali ho. Verili, že je to odmena za vernosť pravoslávnej cirkvi.

História polena s krížom

Znamenie sa v dreve objavilo ešte počas Slovenského štátu v roku 1941. Pravoslávni veriaci vtedy neboli po vôli štátnej moci. Bukové polienko lákalo do tunajšej cerkvi stále viac veriacich. Štátni úradníci s tým chceli skoncovať.

„Poslali sem žandárov, aby odstránili dôvod zhromažďovania sa," tvrdí správca pravoslávnej cirkevnej obce Zemplínska Široká Marek Gubík.

Krížik v bukovom polienku sa tak na desaťročia stratil. Zostala po ňom len stará fotografia. O tú sa začal zaujímať gymnaziálny učiteľ a regionálny historik Matej Starjak, ktorý si dal na web inzerát, že kúpi drevené bukové polienko s vyobrazením kríža. Po dlhšom čase sa ozval neznámy muž. Za kus dreva si pýtal 800 eur.

„Prejavil som veľký záujem, čo určite vycítil z hlasu, a tak vedel, že môže pýtať sumu akú chce. Nechcel som o to prísť. Keby som odmietol, stratilo by sa to navždy," hovorí Starjak.

Poleno porovnal s fotografiou odborník a potvrdil, že je pravé. Historik ho nechal zreštaurovať a vrátil ho do chrámu, v ktorom ho vystavovali pred 75 rokmi. Rovnako ako vtedy, aj dnes ľudia veria, že nejde o náhodu.

„Znovuobjavenie tohto kríža je boží zámer. Čo nám chce Boh povedať, o tom sa presvedčíme v najbližšej budúcnosti," myslí si Gubík.


ZEMPLÍNSKA ŠIROKÁ/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplín

Dôležité udalosti