Nemocnice chcú zmeniť úroveň, do ktorej ich zaradili v rámci reformy. Niektoré žiadajú doplnkové programy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hrozí vraj, že im lekári odídu do miest, kde sa budú môcť viac rozvíjať. Pacienti zas nevedia, kde sa bude čo robiť a či aj oni budú musieť za odborníkom cestovať.

Nemocnice pokračujú v snahe zmeniť to, do akej úrovne ich rezort zdravotníctva zaradil vo veľkej reforme. Rozdelili ich do piatich úrovní podľa toho, akú starostlivosť budú poskytovať. 

Liptovský Mikuláš, Svidník či Veľký Krtíš. Všetky tri nemocnice zaradili do prvej úrovne. Starať sa majú o dlhodobo chorých pacientov. Robili by rehabilitácie, ale aj jednodňové chirurgické výkony a odborné vyšetrenia. Takých nemocníc je vyše 40. 

Infografika. Zdroj: reprofoto

Svidnícka nemocnica je spádovou nemocnicou nielen pre okres Svidník, ale aj Stropkov a časť okresu Medzilaborce. Časová dostupnosť je hlavným argumentom. 

Napríklad za výmenou kĺbu či základnými chirurgickými zákrokmi bude treba cestovať do nemocnice vyššej kategórie zhruba 40 kilometrov. Z niektorých obcí je to aj ďalej. 

Aj v liptovskej nemocnici cítia krivdu. Ministerstvo vraj rozhodlo na základe nesprávnych dát. Ani tu údajne nesedí čas dojazdu do iných nemocníc či počet výkonov, podľa ktorých rozhodovali. Najbližšia nemocnica vyššej úrovne je v Ružomberku. Dojazd predlžujú kolóny. 

Prečítajte si tiež:

Reforma nemocníc je podľa rezortu zdravotníctva reakciou na živelné, dočasné aj trvalé zániky oddelení v nemocniciach, ale aj celých nemocníc.

Na jej príprave pracovali štyri stovky klinických odborníkov a podľa ministerstva reforme predchádzali mesiace odborných diskusií. 

Garantovať má jasné a maximálne čakacie lehoty. To dnes neplatí. Najviac má profitovať pacient. Nemocnice rozdeľovali tak, aby starostlivosť rozložili rovnomerne a pacient ju mal dostatočne blízko.

Nemocnice môžu žiadať o doplnkové programy a špecializovať sa na vyššej úrovni. Urobila tak už napríklad nemocnica vo Veľkom Krtíši. Bude žiadať o doplnkové programy ako sú chirurgia, úrazová chirurgia, pediatria, či ARO. 

Rezort opäť pripomína, že ide o predbežné rozdelenie. Nemocnice budú počas roka ďalej vyhodnocovať. Zmeny majú prísť do praxe až na budúci rok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.