Odbory bijú na poplach! Výpovede sestier ohrozia starostlivosť pre milión pacientov

Zdravotné sestry
Zdroj: shuterstock.com

Ministerstvo zdravotníctva odmieta, že by hromadné výpovede sestier zhoršili zdravotnú starostlivosť o slovenských pacientov. Má ísť o zastrašovanie.

Milión pacientov má od februára pre hromadné výpovede sestier ostať bez adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Tvrdí to šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Problém má nastať v Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. "Ak tvrdí minister zdravotníctva opak, tak zavádza a nezáleží mu na slovenských pacientoch," vyhlásila. Asi 600 sestrám má výpovedná lehota uplynúť na konci februára, ďalšej vyše stovke o mesiac. Podľa Kaveckej je však ešte čas sa dohodnúť.

V tamojších fakultných nemocniciach nastane krízová situácia, upozornila prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová. "Odídu špecializované sestry," priblížila s tým, že na kľúčových oddeleniach tak budú chýbať tie s najvyšším vzdelaním. Problém má byť na anestéziologicko-resuscitačných oddeleniach, jednotkách intenzívnej starostlivosti či pooperačných oddeleniach. Tvrdí, že pacientom nebude možné poskytnúť bezpečnú zdravotnú starostlivosť s dostatkom kvalifikovaných zdravotníkov. Považuje za nepochopiteľné, že v čase, keď Európa hľadá sestry, tie slovenské nestoja vláde za dohodu.

Priestor na rokovanie

Vedenia sesterskej komory aj odborov vidia ešte priestor na rokovania s vládou. Chystajú sa preto v piatok (29.1.) vybrať pred Úrad vlády SR. Kavecká verí, že ich premiér prijme a bude s nimi rokovať. "Situácie ja vážna, ale stále máme čas sa dohodnúť," skonštatovala. Pýta sa, či je predsedovi vlády jedno, čo bude od februára s pacientmi. Nesúhlasí s jeho argumentom na ich požiadavky, že sa možno prikryť iba perinou, na ktorú Slovensku má. Kavecká poukazuje, že perín je asi viac, a to pre rovných a rovnejších.

Sestry kritizujú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ani premiér Robert Fico (Smer-SD) neurobili nič preto, aby stav zvrátili. Lazorová podotkla, že Čislák sa iba tešil zo stiahnutých výpovedí, vyhrážal sa predstaviteľom komory a odborov a znevažoval ich pozície. Zároveň odmietla, že by sestry opúšťali pacientov. "Ubezpečujeme verejnosť, že sestry nechcú opustiť svojich pacientov, ale dnes, bohužiaľ, nevidíme iné východisko ani iný nastroj na to, aby sme poukázali, že situácia v zdravotníctve je veľmi zlá a vôbec sa nezlepšuje, práve naopak," zhrnula.

Ministerstvo o nezabezpečení zdravotnej starostlivosti odmieta

Ministerstvo zdravotníctva odmieta, že by hromadné výpovede sestier zhoršili zdravotnú starostlivosť o slovenských pacientov. Má ísť o zastrašovanie. "Chceme opäť ubezpečiť všetkých občanov, že zdravotná starostlivosť pre každého pacienta je zabezpečená," uviedol dnes hovorca rezortu Peter Bubla. Opačné tvrdenia ministerstvo podľa jeho slov kategoricky odmieta.

"Chápeme, že pani Lazorová s pani Kaveckou sú stále nervóznejšie, keďže rôznymi dezinformáciami dotlačili sestry do výpovedí, pričom svoje miesta neohrozili výpoveďou alebo vzdaním sa funkcie. Avšak ani toto nepovažujeme za dôvod, aby sa funkcionárky sestier uchyľovali k zastrašovaniu pacientov a kresleniu katastrofických scenárov o hroziacom zhoršení dostupnosti zdravotnej starostlivosti," uviedol Bubla.

Rezort tiež odmieta, že by so zdravotníkmi nekomunikoval o právnej norme, ktorá im upravila platy. Poukazuje, že okrem spoločných rokovaní navštevoval minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) i jednotlivé nemocnice. "Schválený zákon považujeme za kompromisné riešenie. Znamená plus 55 miliónov eur pre všetkých asi 38.000 zdravotníckych pracovníkov. Celoplošne ide o navýšenie o zhruba 16 percent. Navyše majú všetci zdravotníci týmto zákonom garantovanú každoročnú valorizáciu platov," zhrnul Bubla.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo sestrám, ktoré ostali pri pacientoch. "Zároveň však musíme aj rešpektovať právo každej sestry, ktorá sa rozhodne pre zmenu zamestnania. Ak má byť ale dôvodom pre odchod sestier z našich nemocníc započítavanie rokov odbornej praxe, či navyšovanie mzdy za odpracované roky, tak len pripomíname, že toto majú sestry v našich nemocniciach už dlhodobo nastavené v kolektívnych zmluvách," uzavrel Bubla.

Hromadné výpovede bežia už od 25. novembra

Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí vlani 25. novembra. Parlament vtedy schválil zákon, ktorý upravil ich mzdy. Platí od januára 2016, a to aj napriek tomu, že ho prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal. Zdravotníci sa sťažujú, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister Čislák ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.

Výpovede podali sestry v 11 nemocniciach - v Košiciach, Trnave, Poprade, Bojniciach, Žiline, Prešove, Martine, Trenčíne, Dolnom Kubíne, Trstenej a Čadci.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti