Čím staršie a výkonnejšie auto, tým drahšie. Prichádza zmena poplatkov za registráciu vozidla

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čím staršie a výkonnejšie, tým bude drahšie. Po evidenčných číslach sa pre vodičov pripravuje aj ďalšia novinka. Meniť sa majú poplatky za registráciu vozidla. Menej zaplatia tí ktorí si kúpia novšie auto a s nižším výkonom.

Po cestách jazdí veľa áut, ktoré čmudia ako lokomotíva. Zmeniť by to vraj mohla zmena v registračných poplatkoch pri prihlasovaní auta.

„Registračné poplatky sa zmenia v zmysle, že sa do výpočtu zavádza parameter ekologickej prevádzky vozidla. Prináša zvýhodnenie novších vozidiel, ktoré majú nižší vplyv na životné prostredie,“ vysvetlil parlamentný poslanec Marián Viskupič (SaS). 

Prečítajte si tiež:

Jednoducho povedané - rozhodujúce pri poplatku za registráciu bude vek a výkon auta. „Ako príklad si zoberme nové benzínové vozidlo s výkonom 200 kw - podľa starých pravidiel za jeho prihlásenie zaplatíte 1900 eur a podľa nových pravidiel zaplatíte menej ako tretinu teda 570 eur,“ uviedol Viskupič.

S pribúdajúcim vekom vozidla bude rásť aj cena. Napríklad za jedenásťročné s tými istými parametrami, no s nižšou normou euro, zaplatí jeho majiteľ pri prihlásení o vyše 800 eur viac.

„Naozaj sa treba zamyslieť, či takéto poplatky sú primerané. Či majitelia na kúpu takýchto vozidiel budú mať,“ podotkol odborník na dopravu Ján Bazovský.

Prečítajte si tiež:

Podľa poslanca Mariána Viskupiča však väčšina vodičov ušetrí. Staré a výkonné autá si totiž kupujú najmä mladí. „Ale toto nie je skutočná skupina občanov, ktorí majú len limitované zdroje na nákup, pretože tieto vozidlá majú aj drahú prevádzku,“ dodal.

Zmena registračných poplatkov zrejme pohne aj s cenami áut. Aby sa predávali budú musieť byť lacnejšie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.