Pamätáte sa ešte, čo sa nosilo v 90. rokoch? Zaspomínali sme si odborníčkami na módu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Politika 90. rokov sa premietla aj do vtedajšej módy. Eufória, ktorá v slovenskej spoločnosti prevládala sa odrazila v obliekaní, niekedy až groteskne. Po rokoch v neslobode mali ľudia zrazu nové možnosti a nie vždy vedeli, čo s nimi.

„Pred 30 rokmi sme vyzerali tak, aká bola doba. Aké sme mali možnosti a v akej spoločnosti sme žili. Móda vždy odráža spoločenské pomery a dokonca aj politické,“ vysvetlila modelka, moderátorka a autorka kníh o móde Emma Tekelyová.

„Ľudia sa obliekali aj groteskne. Chodili po ulici celé rodiny v teplákových neónových kompletoch,“ dodala.

„Bolo módou a životným štýlom, keď si dal človek tepláky. To boli tie šušťákové tepláky. Boli pomerne drahé a boli ich plné ulice, to bolo hrozné. Ďalšie faux-pas bolo ako chodili politici,“ zaspomínala si stylistka a módna publicistka Sylvia Klein.

Prečítajte si tiež:

„Nahodili sa do farieb. Začali nosiť tie tradičné podnikateľské saká v tých prapodivných farbách – bordová, fialovo-čučoriedková, žlto-okrová a k tomu nosili do topánok biele ponožky,“ hovorí pre predstavu Tekelyová.

„Myslím si, že sme žili v takom stereotype. Dnes je v móde množstvo štýlov. V tom období to bolo zaškatuľkované. Keď sa nosila trvalá, nosili ju všetky. Bola to doba kopírovania a improvizácie,“ dodala so smiechom. 

„Ja som mala obľúbený kúsok – nosili sa také látkové gumičky, holé brucho a vytŕčajúce spodné prádlo,“ pripomenula si Sylvia Klein. 

Prečítajte si tiež:

Emma Tekelyová tvrdí, že dnes by si to už neobliekla. „Mladým sa páči lebo tú dobu nezažili. Ja sa priznám, že už by som si to na seba nedala, pretože to je jedna etapa života, ktorú mám za sebou,“ uzavrela.

Hovorí sa, že móda sa stále vracia a inak to nie je ani pri 90. rokoch. Obchody sú aj dnes plné oblečenia, aké sa nosilo pred 30 rokmi.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 30. výročie vzniku Slovenska

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.