FOTOGALÉRIA: Pred rokom zasypala Bratislavu rekordná nádielka

Snehová kalamita v Bratislave 30. januára 2015.
Snehová kalamita v Bratislave 30. januára 2015 Zdroj: TASR

Padali nezvyčajne veľké vločky a napadalo za jediný deň až pol metra snehu.

Ostali nám už len spomienky a archívne fotografie. Bratislavčania môžu o snehu tento rok iba snívať. Pritom presne pred rokom - 30. januára 2015 - sme ho tu mali toľko ako vo Vysokých Tatrách.

V tento deň hlavné mesto zasypala rekordná snehová nádielka. Napríklad na bratislavskej Kolibe napadalo za tri hodiny až 34 cm snehu čím bol prekonaný rekord z roku 1999 až o desať centimetrov.

No a večer ho bolo ešte viac. "V piatok večer (30.1.2015) o 19. hodine dosiahla výška celkovej snehovej pokrývky v Bratislave na Kolibe 52 cm. Nie je to pre túto charakteristiku snehovej pokrývky rekordná hodnota, ale pol metra snehu nezvykne bývať v tejto časti Bratislavy často. Viac snehu ako v piatok večer tam bolo napríklad vo februári 1952 (54 cm), v decembri 1981 (55 cm) a v januári 1987 (71 cm).," informoval vtedy meteorológ zo SHMÚ.

Rekordná snehová nádielka nebolo v ten deň jedinou výnimočnosťou. Bratislavčanov zaujala aj veľkosť vločiek, ktoré v ten deň padali. "Okrem iných faktorov, to bolo spôsobené veľmi vlhkou vzduchovou hmotou, ktorá sa k nám dostávala pri postupe tlakovej níže zo Stredomoria. Takéto javy sú bežné napríklad v zime v Japonsku, kde sa prejavuje zimný monzún, pri ktorom prúdi vlhký vzduch z Tichého oceánu nad Japonsko a východné pobrežie Ázie. To, čo bolo teraz vidieť pár hodín v Bratislave, ale aj v niektorých ďalších oblastiach zažili napríklad aj účastníci zimných olympijských hier v Sappore v roku 1972," informovalo SHMÚ.

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR
 

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR
 

Zdroj: TASR


BRATISLAVA/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kalamita

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.