Lekárka, ktorá si pre vysoké energie pýta od pacientov extra poplatok tvrdí, že ošetrí aj tých, ktorí nezaplatia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Náklady sa neustále zvyšujú a pomoc je v nedohľadne. Bratislavská kardiologička nedokáže ďalej živiť svoju ambulanciu - od nového roka preto začala od pacientov pýtať extra poplatok. Štát si vraj ambulantných lekárov nevšíma a toto je výsledok. Doktorov s podobnými praktikami bude pribúdať. 

„Je to taký výkrik do tmy, nikto s tým nič nerobí, nikto neprichádza s riešením. Ja tie faktúry musím splácať, nemám čas čakať, kým sa štát rozhýbe,“ hovorí kardiologička Katarína Kováčová.

Na dvere ambulancie vylepila oznam, v ktorom informuje, že od od 3. januára zavádzajú nový poplatok – kompenzácia prevádzkových nákladov ambulancie. 

Za vyšetrenie do 20 minút lekárka pýta 10 eur, nad 20 minút 20 eur. Kardiologička sa takto rozhodla, keď zistila, že nájom za ambulanciu jej od nového roka stúpol o 100 %.  

„Platby od poisťovní sa nemenia, ostatné náklady išli hore, napríklad zdravotný materiál, servis prístrojov. Nerozhodovala som sa ľahko, nehovorím, že je to cesta, ale aké vôbec je správne riešenie?“ pýta sa.

Buď zatvoriť ambulanciu, alebo ju skúsiť udržať so spoluúčasťou pacienta – iný nástroj vraj nemajú. Ak štát nezasiahne, lekárov, ktorí si budú takto pýtať peniaze navyše, bude pribúdať. 

 „Ide o povestný posledný klinec, je to také logické vyústenie celej tej situácie a na čo sme systematicky upozorňovali rok a pol, keď energetická kríza ešte ani nebola,“ hovorí Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

V ambulantnom sektore chýba zhruba 300 miliónov eur. Je to vraj suma na stabilizáciu, nie na rozvoj. Ambulancie sa sťažujú, že sú na okraji záujmu. 

Od pacientov veľkú podporu čakať nemôžu, krok doktorky Kováčovej spustil na sociálnych sieťach búrku nevôle.

Na vyberanie poplatkov dohliada kraj. Skúma, či je poplatok oficiálne uvedený v cenníku a potom aj to, či lekár nevyberá poplatok za niečo, čo hradí zdravotná poisťovňa. Lekárka ani v jednom prípade nepochybila.

„Ak lekár nepodmieňuje týmto poplatkom poskytnutie starostlivosti, ak je tento poplatok dobrovoľný, tak zákon porušený nie je,“ hovorí  Tomáš Szalay, lekár, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK.

„Keď niekto má s tým problém, alebo je sociálne slabý, samozrejme nebude odmietnutý. To neznamená, že keď niekto nebude ochotný ho uhradiť, tak bude odmietnutý, to v žiadnom prípade nie,“ tvrdí kardiologička, ktorá začala spoplatňovať vyšetrenie. 

Viac v reportáži hore

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.