Stovky zdravotných sestier boli posledný deň v práci

Stovky sestier sú dnes posledný deň v práci
Stovky sestier sú dnes posledný deň v práci Zdroj: TV Markíza

Zdravotné sestry tvrdia, že nebojujú iba za lepšie platy, ale aj za pacientov.

Stovky zdravotných sestier boli v nedeľu posledný deň v práci. Trvajú na výpovediach, ktoré dali pred dvoma mesiacmi. Najhoršia situácia je v Prešove a v Žiline, kde dovedna odchádza 477 sestier. Kým v Žiline hrozilo, že zavrú ARO, v nedeľu vraj situáciu vyriešili.

Od novembra majú jednotlivé nemocnice na stole výpovede zdravotných sestier, pôvodne ich bolo 1200, dnes ministerstvo tvrdí, že ich nie je ani polovica.

„K 1.2. odchádza presne 540 sestier, nie 600 ako to spomínajú predstaviteľky odborov. V žiadnej z nemocníc nehrozí žiaden kolaps, všade bude zabezpečená adekvátna kvalitná zdravotná starostlivosť," tvrdí Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Najviac zdravotných sestier odchádza v Prešove a v Žiline. V Žiline navyše hrozilo, že zavrú ARO.

Viera Juričiová, hovorkyňa Žilinskej nemocnice

„Činnosť oddelenia je zabezpečená vďaka spolupráci s nemocnicami v Dolnom Kubíne a Trstenej, činnosť oddelenia nebude prerušená," tvrdí Viera Juričiová, hovorkyňa Žilinskej nemocnice.

Sestry z týchto nemocníc teda prídu pomáhať. Kde ale nemocnica zoženie sestry na trvalo? Hovorkyňa tvrdí, že nemocnica naďalej hľadá vhodné spôsoby riešenia danej situácie.

Zdravotná sestra Lenka Dunajová dnes o polnoci v nemocnici končí. Mrzí ju, že verejnosť výpovede sestier vníma najmä ako boj za vyššie platy.

"My bojujeme aj za pacientov, aby mali lepšie podmienky," tvrdí.

Sestrička na ARO odkiaľ po troch mesiacoch odchádza nemá zlého slova, horšie to podľa nej bolo na neurológii, kde pracovala predtým.

"Ja ako sestra sa už nedokážem dívať na to, že jednoducho jedna sestra sa stará o 30 pacientov, a nedokážem poskytnúť pacientovi takú starostlivosť, akú by som chcela," pokračuje.

Lenka svoju výpoveď nestiahla a od polnoci už nebude zamestnankyňou nemocnice. Myslí si, že sestry, ktoré stiahli výpovede, už tiež vedia ako to je.

Sestrička dúfa, že výpovede sestier sú cestou, ktorá by mohla zodpovedným otvoriť oči.

"Už iná neexistuje. Toto je možno posledná cesta," tvrdí.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti