Nepodceňujte výbavu ani podmienky, odborníci radia na čo si dať na túre pozor

Nepodceňujte výbavu ani podmienky, odborníci radia na čo si dať na túre pozor
Ilustračná snímka - turisti počas výstupu na vrch Lysec vo Veľkej Fatre Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Pri pohybe na horách je vhodné mať so sebou turistické paličky a mačky, pri pohybe v lavínovom teréne aj lavínovú výstroj. Odporúča to Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates s tým, že túra by sa mala začať skoro ráno. Pripomína, že nedostatočná výbava a podcenenie podmienok na horách sa môže pre turistov skončiť tragicky.

Na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách a aj v ďalších lokalitách sa podľa jeho slov nachádza tvrdá, miestami až ľadová pokrývka. Práve zľadovatený povrch chodníkov a voľného terénu býva všeobecne najväčším problémom, v tienistých miestach a v dolinách tento stav pretrváva počas celého dňa.

Prečítajte si tiež:

Podceňovať netreba ani sneh. „Vplyvom silného oteplenia na prelome rokov je sneh v priebehu dňa mokrý a na strmých svahoch je možné si pri dodatočnom zaťažení uvoľniť lavínu, ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie samovoľné lavíny z mokrého snehu,“ vysvetlil lavínový špecialista z Horskej záchrannej služby (HZS) Filip Kyzek.

Odborníci odporúčajú oznámiť trasu plánovanej zimnej turistiky najbližšej rodine. V prípade komplikácií sa tak môže urýchliť záchrana. Radia tiež sledovať a byť pripravený na rýchlo sa meniace počasie na horách.

„Kým v meste, odkiaľ vyrážame, môže byť pomerne teplo, na horách býva chladnejšie. Treba mať preto na túre teplé oblečenie, dostatok tekutín a jedla, odporúčam aj čokoládu či tyčinku na doplnenie energie a netreba zabúdať ani na „čelovku“, keďže sa skoro stmieva,“ dodal Pajta.

Pozrite si archívnu reportáž redaktora Televíznych novín Jána Tribulu, s ktorým sa na cestu k Jamskému plesu vydala Eva Máziková.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.