V sobotu sa začne najväčšie sčítavanie vodného vtáctva na Slovensku, pomôcť môže každý

V sobotu sa začne najväčšie sčítavanie vodného vtáctva na Slovensku, pomôcť môže každý
Ilustračná snímka - Labuť na jazere Zdroj: Shutterstock.com/@Smit

Ak nemáte plány na víkend, môžete pomôcť Slovenskej ornitologickej spoločnosti so sčítavaním vodného vtáctva. Zimné sčítanie sa začne oficiálne v sobotu (7.1.) a končí v nedeľu (22.1.). Na sociálnej sieti o tom v piatok informovala Slovenská ornitologická spoločnosť.

Posledné roky sa do tohto sčítavania s cieľom určenia pribúdajúcich i ubúdajúcich druhov a ich počtov zapojilo v takmer 700 lokalitách viac ako 250 ľudí.

Prečítajte si tiež:

„Tento rok vďaka teplému počasiu bude možné pozorovať väčší počet druhov (môžu prekvapiť rôzne vzácne druhy) ako predošlé roky, avšak v nižšej početnosti. Zima sa tak bude pozorovanými druhmi odlišovať od predošlej,“ napísali.

Predchádzajúca zima bola chladnejšia ako táto, avšak bez snehu v nížinách. „Uvedený charakter počasia sa preto v januári 2022 odzrkadlil v celkových počtoch vodného vtáctva, ktoré boli druhé najvyššie od začiatku sčítavania na Slovensku. Vlani sme zistili viac ako 180-tisíc jedincov vodného vtáctva. Viac bolo len v januári 2017 - vyše 193-tisíc," uviedla SOS/BirdLife Slovensko.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.