Psičkári pozor, v prírode číha na vašich miláčikov pseudobesnota. Odborníci vysvetlili, ako sa šíri a aké má príznaky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chodíte so svojim psom na prechádzku do prírody? Mali by ste spozornieť. V zimnom období na nich číha zákerný vírus, ktorý prenáša divá zver. Pes zomiera v ťažkých bolestiach. Na Slovensku sa v poslednom období objavili dva prípady.

Aujeszkyho chorobu, alebo tzv. pseudobesnotu prenášajú diviaky. Posledný prípad sa objavil pri Púchove. Majitelia vzali okamžite mladého psíka k veterinárovi, no nakoniec oňho prišli.

„Keď prišiel ten psík, tak vykazoval známky agresivity, slintania, úporného škrabania,“ opísal príznaky pseudobesnoty veterinár Rastislav Šutiak.

Pseudobesnota sa liečiť nedá, zviera po nakazení do dvoch dní uhynie. Vakcína neexistuje. „Príznaky sú v prvých hodinách také nešpecifické. Je tam zvýšená teplota, psík je nejaký malátnejší, smutnejší, nechce prijímať potravu, začne kašlať a má problémy s dýchaním,“ doplnil veterinár.

Prečítajte si tiež:

Najohrozenejšie sú poľovnícke plemená

Nakazí sa, keď príde do kontaktu s infikovaným diviakom, alebo jeho výlučkami. Najviac ohrozené sú preto poľovné psy, ako to bolo aj v tomto prípade.

„Keď je zver postrelená, tak tie psy môžu v eufórii olizovať jeho krv, nosovú sliznicu, prísť do kontaktu s mäsom a podobne,“ vysvetlil Šutiak.

„Vírus sa vylučuje u diviaka v tzv. viremickej fáze a hlavne vtedy keď je pod stresom. U samíc je to veľmi často, keď má ruju, keď je gravidná, alebo počas pôrodu,„ doplnil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. 

Prečítajte si tiež:

Nedávno následkom nákazy uhynul pes aj na Kysuciach. Slovenská poľovnícka komora tieto správy pozorne sleduje.

„Pre nás je dôležité vedieť, že je v tomto regióne a treba byť opatrný, pretože pre toho majiteľa je to nielen strata člena rodiny, ale aj obrovské množstvo práce, ktoré je vynaložené na výcvik tohto psíka, je tým pádom zmarené,“ povedal hovorca komory Alojz Kaššák.

Dodal, že poľovačky bez psov sú však veľmi náročné a preto je problém v takýchto lokalitách spĺňať povinné kvóty odstrelu. „Tie diviaky nedokážeme vyhnať z húštin a uloviť. Tam sú veľmi potrebné psíky.“

Prečítajte si tiež:

Pozor aj na prechádzke v prírode

Nakaziť sa môže pes aj na obyčajnej prechádzke v prírode. Problémom tak môže byť aj čoraz častejší výskyt diviačej zveri v okolí obcí, miest a jednotlivých sídlisk. Nebezpečné je tiež kŕmiť psa tepelne neupraveným diviačím mäsom.

„Mylne si tí ľudia povedia, mäsko zamrazím, potom psíkovi dám a bude všetko v poriadku,“ upozornil Šutiak.

Vírus totiž prežíva aj v mraze. Nakaziť sa môžu aj mačky a iné domáce zvieratá. Človek sa báť nemusí. Zvieratá sú ohrozené všade tam, kde žijú aj diviaky.

Jozef Bíreš však tvrdí, že sa to stáva sporadicky. „My registrujeme ročne tak 10 - 15 prípadov,“ dodal s tým, že najkritickejšie obdobie je od novembra do konca februára.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.