Úžasná premena! Levičan Rado schudol neuveriteľných 50 kíl

radko.jpg

Sympatický Levičan je inšpiráciou pre mnohých ľudí.

Radoslava k premene inšpirovala americká šou Extrémne premeny - Druhá šanca na život s Chrisom Powellom. Pred samotnou zmenou sa niekoľkokrát pokúšal schudnúť, no neúspešne.

Zdroj: Archív R.Š.

„Moje pokusy stroskotali pri prvých menších výsledkoch v podobe úbytku na váhe. Ale stratené kilogramy sa rýchlo vrátili. Vinu som pripisoval genetike alebo spomalenému metabolizmu. Keď som videl osudy extrémne obéznych ľudí, ich cestu za vysnívaným snom, bol som odhodlaný a dostatočne motivovaný na to, aby som zažil vlastnú extrémnu premenu," povedal nám Rado.

Ľudia s veľkou váhou sú častokrát terčom posmechu. Ako dieťa a tínedžer sa mu nevyhol ani Rado. „Ľudia mali, majú a žiaľ aj budú mať predsudky voči obéznym ľuďom. Niekoľko posmeškov na to, ako som pred rokmi vyzeral, bolo od mojich rovesníkov adresovaných aj mne. Prirodzene, nepáčilo sa mi to, ale bez problémov som s tým žil," hovorí Rado, ktorý dodáva, že to nebol dôvod, prečo sa k premene odhodlal. Pochopil, že bez radikálnej zmeny životného štýlu to nedotiahne do úspešného konca. Zmena stravovacích návykov a postoja k pohybovej aktivite bola nevyhnutná.

Zdroj: Archív R.Š.

Predtým, ako sa pustil do premeny, naštudoval si mnoho literatúry o správnej životospráve a mnohé cenné rady odpozoroval práve z televíznej šou. „Začal som sa zaujímať o zloženie a pôvod potravín, ktoré konzumujem, pravidelne kontrolujúc si priemerný denný kalorický príjem. Stravovacie návyky som zmenil od základov. Uvedomil som si chyby, ktorých som sa pri stravovaní dopúšťal: jedol som najmä večer, nerobil som rozdiel medzi zdravými a nezdravými potravinami, pil som sladené nápoje," opisuje.

Ako sa teda stravoval?

Rado si stanovil, že môže jesť všetko, ale pri dodržaní maximálneho denného kalorického príjmu, ktorý bol okolo 2 200 kalórií. Je pravidelne 5 až 6-krát denne a dodržiava pravidelný pitný režim (3-4 litre denne). „Keď som sa ale predtým pokúšal schudnúť, robil som tú chybu, že som sa usiloval jesť čo najmenej a nejedol som pravidelne. Chyba! Pravidelná vyvážená strava a dodržiavanie pitného režimu (voda, minerálna voda, 100% ovocné šťavy, zelené a ovocné čaje) boli najdôležitejšie a najefektívnejšie zmeny, ktoré dopomohli k úbytku na váhe," vysvetľuje.

Bez pohybu to nejde

Levičan si stanovil denný plán na cvičenie. Začal behom, ktorý považuje za najefektívnejšiu metódu na chudnutie. „Najskôr som bol rozhodnutý navštevovať posilňovňu, no po prvej návšteve som sa rozhodol, že budem cvičiť s vlastnou váhou doma alebo v prírode. Robil som cviky, ktoré som odpozeral v šou: brušné cviky, drepy, kliky, už spomenutý beh (20-30 minút denne). Začal som chodiť po schodoch, predtým som bol fanúšikom výťahov. Neskôr som si zaobstaral obyčajné 15-kilogramové činky, s ktorými som cvičil v domácom prostredí, ktoré mi bolo bližšie než posilňovňa." Nechýbalo ani bicyklovanie a korčuľovanie.

Zdroj: Archív R.Š.

Dnes je to presne rok, čo sa Rado pustil do obrovskej premeny. „Každý jeden mesiac som si robil plán na mesiac nasledovný, a tak som mal vždy prehľad, ktorý deň premeny aktuálne je. Priebežne som si zaznamenával výsledky. Vážil som sa každý mesiac. Spomínam si, že keď váha po prvom mesiaci, najťažšom, ukázala úbytok 10 kilogramov, vedel som, že som na správnej ceste za svojím cieľom," opisuje svoj rok chudnutia.

Nie je to však jednoduché a človek občas stratí motiváciu alebo zíde z cesty. „Cesta to jednoduchá nebola, ale môžem povedať, že som si ju užíval. Užíval som si najmä dni, keď som sa po každom mesiaci postavil na váhu. Boli to malé oslavy úspechov, výsledkov ďalšej mesačnej driny a tvrdej práce. Práve tieto úspechy ma posúvali vpred. Som presvedčený, že na to, aby človek zvládal neľahké situácie v živote s prehľadom a úspešne, je potrebná a nevyhnutná motivácia," vysvetľuje.

Zdroj: Archív R.Š.

Na začiatku si tak dal cieľ - schudnúť za 100 dní 25 kilogramov, navštíviť Kalifornský inštitút zdravia a dlhovekosti v Kalifornii, kde sa Extrémne premeny odohrávali. Jeho cieľ sa mu podaril, a tak sa odmenil práve výletom do Kalifornie. „Som veľmi rád, že moja Premena pokračovala aj na takých miestach, kde sa nakrúcala Pobrežná hliadka či na slávnej Hollywood Hill.

Po jeho návrate premena pokračovala, pretože jej oficiálny koniec mal byť až šiesteho februára 2014, teda dnes. A tak si Rado stanovil ďalší cieľ. Ak dosiahne ďalšiu métu (- 50 kilogramov), odmenou bude vysnívaný Bangkok. „Predstava relaxu na thajských plážach bola natoľko silná, že úbytok 50 kíl som dosiahol už 300. deň premeny," pochválil sa. A veru sa aj má čím. Z pôvodnej váhy 135 kíl sa dostal na 85.

Zdroj: Archív R.Š.

Koniec šou

„Síce sa moja "šou" oficiálne končí, váhu si budem udržovať naďalej a chýb, ktorých som sa kedysi dopustil, sa už nedopustím nikdy. Bol to, aj keď mimoriadne náročný, no jeden z najzaujímavejších rokov môjho života," hovorí.

Zdroj: Archív R.Š.

Dvadsaťjedenročného Levičana dnes mnohí nespoznávajú. „Sú zvedaví, akú diétu držím, chcú odporúčania, rady, tipy a triky, no často ich opravujem, že nie diéta, ale životný štýl sa podpísal pod môj úspech. Nechcem, aby si niekto myslel, že žijem z ovocia a zeleniny, ako sa mnohí mylne domnievajú. Je to životný štýl s pravidelnou vyváženou stravou, pitným režimom a pohybom. Samozrejme, od mnohých sa mi dostalo nemalej morálnej podpory, za ktorú som veľmi vďačný," tvrdí.


Rada zmenila jeho premena aj vnútorne. Umožnila mu spoznať samého seba v kritických situáciách, keď o svojich schopnostiach zapochyboval. „Naučil som sa, že ak chcem niečo dosiahnuť, musím za tým vytrvalo ísť, že sa musím niečoho vzdať, aby som niečo získal. Posilnila moju sebadisciplínu, sebaistotu a pozdvihla sebavedomie," hovorí študent žurnalistiky, ktorý by sa rád videl pracovať v televíznom prostredí či v rádiu. Ale ako tvrdí, ešte sa nenašiel a chce si hlavne užívať život a veľa zažiť.


BRATISLAVA/ Nikola Teleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.