Igor Matovič mení taktiku. Môže prísť o voličov aj dôležité tváre OĽANO

Igor Matovič mení taktiku. Môže prísť o voličov aj dôležité tváre OĽANO
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko smeruje k parlamentným voľbám, či už predčasným alebo riadnym a zdá sa, že líder kedysi najpopulárnejšieho hnutia mení taktiku. V súčasnosti nemieri proti korupčníkom, ale transrodovým ľuďom. 

Igor Matovič pár minút po odvolaní vlády Eduarda Hegera vyhlásil, že sa začala predvolebná kampaň. S tou minulou, protikorupčnou, v roku 2020 získal 25 percent a voľby vyhral. Aktuálne preferencie ale hovoria len o siedmich percentách voličov, ktorí by svoj hlas hodili práve hnutiu OĽANO.

„Sedemdesiattri pohlaví? Choré. Dvanásťročné dievčatá prerábať na chlapcov? Choré. Tretie WC? Choré. Prerobení muži v ženských športoch? Choré. Zakazovať to chorým nazvať? Choré,“ uviedol v jednom z viacerých vyjadrení na túto tému Matovič. Konkrétne tento príspevok zo svojej sociálnej siete vymazal, iné s podobným nádychom ostali.

Odborníci naznačujú, že nemusí ísť o správny krok ani čo sa týka volebných preferencií. Nenávistné prejavy mu voličov nahrnúť nemusia, niektorých môžu dokonca od voľby Igora Matoviča odradiť. Navyše, problémy mu to môže spôsobiť aj vo vnútri vlastného hnutia.

Prečítajte si tiež:

Nemusí prilákať, no môže odradiť

„Toto tu chceme? Verím, že výrazná väčšina ľudí na Slovensku má zdravý rozum a nedovolí pár dospelým chorým ľuďom tu robiť pokusy na deťoch ala Mengele,“ napísal v inom statuse namierenom proti transrodovým ľuďom bývalý minister financií.

Igor Matovič verí, že sa s ním zhodne väčšina Slovenska, avšak tí, ktorí majú skutočne podobný názor, sa o túto tému zaujímajú dlhodobo. Politológ a sociológ Pavol Baboš si preto nemyslí, že tento postoj nahrnie jeho strane hlasy.

„Voliči, ktorí na takéto veci počúvajú, majú svoje strany, ktoré sú v tomto ohľade konzistentné a autentickejšie ako Igor Matovič. Nemyslím si, že má Igor Matovič veľkú šancu v tejto téme získať veľa bodov alebo nových hlasov,“ uvádza Baboš.

Vyjadreniami namierenými voči transrodovým ľuďom si Matovič chce zrejme získať ultrakonzervatívnejšieho voliča, myslí si Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO.

„Takého, ktorý doteraz volil strany, ktoré už túto tému otvárali, respektíve sa voči nej vymedzovali. Povedzme teda ĽSNS či Republika. Osloviť by mohol aj voličov strán, ktoré nejakým spôsobom bránia v zlepšení postavenia alebo v rozšírení práv LGBTI+ ľudí. Hovoríme napríklad o KDH či Kresťanskej únii,“ konštatuje Hřích.

„Na druhú stranu je otázne, pre koľkých voličov OĽANO toto nie je téma. Mohlo by to spôsobiť, že sa od hnutia odklonia,“ podotýka Hřích.

Riaditeľ agentúry AKO si myslí, že skutočnú predvolebnú kampaň Matovič ešte neodštartoval. Podľa neho v súčasnosti testuje potenciálnu reakciu politikov aj voličov.

„Práve v tejto téme sa dá komunikovať akoby extrémnejšie, pretože na Slovensku nie je bežná a dá sa ňou odlíšiť. Otázne naozaj je, či mu to neprinesie viac negatívnych ako pozitívnych reakcií," hovorí Hřích.

Prečítajte si tiež:

Z tragédie príležitosť

Konzervatívne postoje nie sú v politike Igora Matoviča ničím novým. Vyjadrenia k transrodovým ľuďom novinkou sú, konštatuje politologička Aneta Világi.

„Na konzervatívnych hodnotách postavil Matovič v roku 2020 aj časť svojej kampane. Zdôrazňoval, že jeho strana ponúka možnosť pre odvážnych kresťanov. Pokiaľ ide o postoje voči LGBTI+ komunite, tak práve s tým konzervativizmom, prípadne aj s kresťanskou náukou, sa veľmi často spájajú. Strany, ktoré sa prikláňajú ku konzervatívnej ideológii, túto tému do politiky vťahujú a robia z nej tému, v rámci ktorej môžu viesť konfliktnú líniu,“ vysvetľuje Világi.

To, že aktuálne skloňuje LGBTI+ ľudí, môže súvisieť s tým, že ide o tému, ktorá sa v slovenskej spoločnosti rozoberá vzhľadom na udalosti posledných mesiacov viac.

„Pre politické strany je to príležitosť zdôrazňovať svoje konzervatívne či kresťanské hodnoty na tejto téme,“ konštatuje odborníčka.

Aneta Világi si myslí, že tému Igor Matovič potiahne až do volieb, či už hovoríme o tých riadnych alebo predčasných.

„Nehovorím ale, že to bude pre OĽANO hlavnou témou,“ zdôrazňuje politologička.

Dodáva, že si nemyslí, že by bola téma tranzície transrodových ľudí rozhodujúcou, čo sa týka hlasu vo voľbách. Podľa nej však má šancu osloviť.

„Do veľkej miery bude záležať na tom, ako to Igor Matovič odkomunikuje, keďže on vie byť vo svojich výrokoch aj veľmi radikálny. Celú kampaň budeme vedieť zhodnotiť počas najbližších mesiacov."

Prečítajte si tiež:

Prevrat v OĽANO nehrozí, problémy áno

Voči spomínaným názorom Igora Matoviča má námietky minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Opatrne sa prvý raz ohradil aj zvyčajne absolútne lojálny Eduard Heger (OĽANO).

„Budúcnosť Slovenska je spájanie, nie rozdeľovanie. Štvavé kampane proti policajtom, prokurátorom, sudcom, novinárom, liberálom či konzervatívcom, LGBTI+, Rómom, aktivistom či mimovládnym organizáciám je hľadaním nepriateľa tam, kde nie je,“ uviedol na sociálnej sieti premiér.

Hřích si myslí, že by mohol kvôli vyhradeniam kolegov z OĽANO Matovič zatiahnuť spiatočku.

„Ak na tie názory reagovať nebude, tak oni pred ním môžu argumentovať, že tá ich lojalita nebude až taká silná a to môže vyústiť do ich odchodu do nejakého nového subjektu alebo do už existujúceho,“ myslí si riaditeľ agentúry AKO.

Aj politologička Világi si myslí, že by časť ľudí z OĽANO mohla odísť. 

„Stalo sa to aj v minulosti. Poslanecký klub nie je v žiadnom prípade straníckym klubom, v tom duchu, ako poznáme, že sú jednoducho straníci. Zväčša ide o ľudí, ktorí sú pozbieraní na kandidátke. Preto pre nich nie je problém odísť. Oni nepotrebujú odchádzať zo strany, pretože jej súčasťou vôbec ani len nie sú,“ hovorí Világi.

Politologička si však nemyslí, že by konkurentná skupina prebrala v OĽANO moc. Tvrdí, že hnutie nie je klasickým typom strany, kde by mali jej členovia zásadné rozhodovacie právomoci.

„OĽANO je tak silne spojené s osobou Igora Matoviča a veľmi úzkym kruhom osôb, že si nemyslím, že by mali šancu ho nejakým zásadným spôsobom ohroziť. Ak by došlo k zmene na čele OĽANO, tak by to muselo byť v súlade s tým, že si to Igor Matovič praje. Musel by mať záujem stiahnuť sa z politiky,“ vysvetľuje Világi.

Prečítajte si tiež:

Mal by Heger šancu uspieť sám?

Václav Hřích podobne konštatuje, že najznámejšou tvárou OĽANO je práve Matovič. Dodáva však, že iní známi politici, ktorí v strane dlhodobo pôsobia, by svojim odchodom vedeli preniesť voliča inde.

„Niektoré Hegerove posledné vyhranenia sa voči názorom Igora Matoviča akoby naznačovali, že tu máme človeka, ktorý uvažuje aj v inej línii, než len v línii pôsobenia v rámci OĽANO. Na druhej strane, celé to obdobie predtým bol voči Matovičovi veľmi lojálny, čiže nemáme žiadne indície, na základe ktorých by sa dalo s istotou povedať, že toto je možnosť, ktorú Eduard Heger zvažuje,“ hovorí politologička.

Világi tvrdí, že vzhľadom na to, ako na Slovensku fungujú politické strany a stranícky systém, sa nedá vylúčiť, že by mal prípadný nový politický subjekt Eduarda Hegera šancu na úspech.

„To je vec, ktorá na Slovensku funguje. Či tak aj Heger urobí, to už je druhá vec,“ uzatvára Aneta Világi.

Eduard Heger začína zbierať podpisy poslancov, ktorí by v parlamente podporili staronovú vládu. Viac v reportáži z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.