Lekári zavádzajú nové poplatky. Nie každý musíte zaplatiť (prehľad)

Lekári zavádzajú nové poplatky. Nie každý musíte zaplatiť (prehľad)
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Energetická kríza a inflácia už naplno zasiahli aj ambulancie. Na to, aby nás lekári mohli vyšetriť, totiž potrebujú svietiť a kúriť. Čoraz častejšie sa preto stáva, že sa u nich stretávame s novými poplatkami. Pozreli sme na to, čo zaplatiť musíme a čo naopak nie.

Pani Michaela chodí k svojej všeobecnej lekárke už pár rokov. Pravidelne sa v januári objednáva na preventívnu prehliadku. Tento rok však zostala zaskočená. „Objednávala som sa cez telefón. Sestrička mi dala termín a na konci mi oznámila, že si mám so sebou priniesť 50 eur. Vraj je to nejaká novinka od tohto roka,“ opísala situáciu naša čitateľka. 

Keďže zostala zmätená, vyhľadala si cenník svojej lekárky. Konkrétne tento poplatok v ňom bol uvedený ako „komplexný manažment celoročnej zdravotnej starostlivosti“. Vyplynulo z toho, že 50 eur bude musieť zaplatiť každý rok. 

„Nerozumiem, prečo by som mala platiť ročne takúto sumu. Poctivo si platím zdravotné odvody. Príde mi to absurdné,“ dodala s tým, že sa rozhodla nájsť si novú všeobecnú lekárku. 

Prečítajte si tiež:

Za čo platiť a za čo nie?

Ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo, že poplatok za vyšetrenie je protizákonný. „Či už sa to nazýva manažment klienta, konzultácia, rezervácia termínu u lekára, ročný, mesačný alebo tzv. „klientsky“ poplatok, je to v rozpore s platným zákonom,“ uviedol rezort.

Pozreli sme sa preto, za čo si lekár podľa zákona môže pýtať peniaze a za čo nie.

Lekári nemôžu požadovať poplatok za:
• objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas
• vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu
• vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu
• potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka
• výmenný lístok k špecialistovi
• prednostné ošetrenie
Pacienti neplatia ani za klimatizáciu v čakárni, či za hygienické návleky.

Lekári môžu požadovať poplatok za:
• výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia - napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, či na zbrojný pas.

Poplatky sú dobrovoľné

Podľa prezidentky Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Moniky Paluškovej lekár poplatkom, o akom hovorí pani Michaela, zákon neporušuje. Musí však byť dobrovoľný. Zo zákona je povinné tento cenník zverejniť v ambulancii na dobre viditeľnom mieste. 

„Poplatok za manažment je dobrovoľný. Takže pokiaľ sa pacient rozhodne tento poplatok zaplatiť, nie je to v rozpore so zákonom. Lekár však nesmie podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti poplatkom. Takže ak sa pacient rozhodne, že nezaplatí, tak ho musí aj tak vyšetriť,“ objasnila pre TVNOVINY.

Ak by však predsa lekár podmieňoval vyšetrenie takýmto poplatkom, pacient sa môže obrátiť na VÚC.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo zdravotníctva podotýka, že spoplatnená môže byť len nadštandardná služba. „Ak sú k tomu služby navyše, ako napríklad telefonické konzultácie s lekárom, je to v poriadku, nakoľko ide o nadštandardné služby, ktorých poskytovanie je viazané na dobrovoľnom zmluvnom vzťahu medzi poistencom a poskytovateľom, ktorého neuzavretie nesmie znamenať odopretie zdravotnej starostlivosti pacientovi,“ vysvetlil rezort.

„O dobrovoľnosti nepadlo ani slovo. Jednoducho mi povedali, že mám priniesť 50 eur," približuje čitateľka Michaela.

Podľa zdravotného analytika Dušana Zachara z INEKO sú to „kreatívne výmysly“, ktorých bude v tomto období pribúdať.

„Ambulancie neočakávajú, že by od štátu dostali také zvýšenie financií, aby zvládli infláciu. Takže aby neboli stratoví, budú to riešiť takýmito “dobrovoľnými“ poplatkami, ktoré sú v podstate povinnými. Pred médiami a úradmi sa budú tváriť, že je to dobrovoľné a že zdravotnú starostlivosť tým nepodmieňujú. Ak príde nejaký pacient, ktorý to nebude ochotný zaplatiť, tak ho podľa mňa vyšetria,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Riešením by boli symbolické poplatky

Nové poplatky vyberá stále viac ambulancií. Potvrdil to aj prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth. Tvrdí, že ak štát nezvýši platby pre ambulantných poskytovateľov, hrozí, že sa pridajú ďalšie ambulancie. 

„Poplatky budú musieť byť, pretože štát na nás absolútne kašle. Vôbec neprispel ku kompenzácii energetickej ani personálnej krízy,“ podotkol s tým, že na to, aby lekári mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť, potrebujú svietiť a kúriť.

„Ak by sme sa dostali do situácie, že by sme museli rozviazať zmluvy so zdravotnými poisťovňami, pacient by si musel hradiť celú zdravotnú starostlivosť. Ak by si mal sám zaplatiť vyšetrenie, laboratórne testy, zobrazovacie vyšetrenia aj lieky, tak by to bolo možno viac ako 50 eur. A tomuto sa chceme vyhnúť,“ doplnil Šóth.

Prečítajte si tiež:

„Je to preto, že sa bojíme zaviesť symbolické poplatky, ako boli niekedy „dvadsať-korunáčky“. Mali sme chvíľu desaťeurový poplatok za prednostné vyšetrenie, ale aj to bolo zrušené. A tak tu teraz budeme mať 50-eurové poplatky. Bude to tu živelne pribúdať a najhoršie je, že to nebude mať nejaký ochranný strop, nejaké regulované limity pre sociálne slabšie skupiny alebo pre chronicky chorých a bude to úplné eldorádo,“ myslí si analytik Zachar.

Aj podľa Mariána Šótha by boli symbolické poplatky ideálnym riešením. „Tak, ako je to na pohotovosti, kde každý pacient zaplatí nejakú minimálnu sumu. Tá by nám nejakým spôsobom pomohla prekonať toto obdobie. Povedzme od dvoch do piatich eur,“ povedal pre TVNOVINY.sk s tým, že ak by sa niekto preukázal ako dôchodca či osoba v hmotnej núdzi, poplatok by mu bol odpustený. 

„My nechceme ochudobňovať ľudí, my chceme len zabezpečiť zdravotnú starostlivosť,“ podotkol. Dodal, že ASL sa so žiadosťou o stretnutie už obrátila aj na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Ten im sľúbil, že situáciu bude v blízkom čase riešiť.

Pozrite si aj archívnu reportáž Televíznych novín o kardiologičke z Bratislavy, ktorá si od pacientov pýta poplatky pre vysoké energie:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti