Počasie nás dnes poriadne potrápilo

Voda z vybreženého prítoku Handlovky.
Voda z vybreženého prítoku Handlovky. Zdroj: TASR

Rieka Handlovka dosiahla úroveň rovnajúcu sa tretiemu stupňu povodňovej aktivity.

Hladina Handlovky v Handlovej dosiahla úroveň rovnajúcu sa tretiemu stupňu povodňovej aktivity. Na svojich horných tokoch sa mierne vybrežili jej prítoky - Mlynský a Struhársky potok. V meste zasadal pre povodňovú hrozbu aj krízový štáb.

Handlovka už klesá
Hladina Handlovky v Handlovej a Prievidzi klesá. Po 16.00 h dosiahla v Handlovej úroveň rovnajúcu sa prvému stupňu povodňovej aktivity, v Prievidzi bola jej výška na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity. Samosprávy situáciu naďalej monitorujú.

"Vzhľadom na stabilitu, pokles hladín vodných tokov a ukončenie dlhotrvajúceho intenzívneho dažďa mesto Handlová odvoláva tretí stupeň povodňovej aktivity a súčasne ponecháva k 16.30 h vyhlásený druhý stupeň na vodnom toku Handlovka a jeho priľahlých prítokoch," informovala hovorkyňa mesta Viktória Moravčíková Timurová.

Ako ďalej uviedla k aktuálnej situácii v meste, prítoky Handlovky, Mlynský a Pstruhársky potok, sú zastabilizované a vo štvrtok 11. februára sa z nich a ich okolia budú odstraňovať nánosy, ktoré tam naplavila voda. Samospráva podľa jej slov bude naďalej situáciu monitorovať, a to do rána nasledujúceho dňa.

Hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje informoval, že situáciu na Handlovke mesto napriek klesajúcej hladine pri mostných telesách na Nábreží sv. Metoda, kde sa tesne popoludní vyliala voda z koryta, sleduje. Samospráva tam preto aj uzavrela časť cesty, dokedy obmedzenie potrvá, ešte nevedel povedať. "Na základe informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu môžeme konštatovať, že sa situácia začína zlepšovať, na ostatných úsekoch je stav pokojný. Najmä v centre mesta je však zhustená premávka a na cestách sa tvoria kolóny. Pokiaľ je to možné, prosíme verejnosť, aby aspoň do 17.00 h necestovali autom," doplnil. Dopravu na viacerých úsekoch v meste riadia aj policajné hliadky, potvrdil pre TASR trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

V Demänovskej Doline víchrica strhla 30 stromov

Hlavná cesta v Demänovskej Doline bola v noci nadnes pre víchricu úplne neprejazdná. Horskí záchranári z Nízkych Tatier spoločne s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši odstraňovali z komunikácie asi 30 stromov.

Podľa informácií Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši na vjazde do doliny riadili premávku policajti, ktorí všetky autá vracali späť smerom na Liptovský Mikuláš.

"Spoločne s hasičmi sme postupne prepílili všetky stromy a krátko po polnoci sa nám podarilo cestu sprejazdniť," informuje Horská záchranná služba na svojej oficiálnej internetovej stránke.

"Situácia v Demänovskej Doline bola najhoršia v celom Žilinskom kraji. Hasiči tu boli vyslaní včera pred 20.00 h a ich zásah bol ukončený približne 02.00 h. Ráno sa do Demänovskej Doliny vrátili opäť. Zásah im navyše sťažoval silný nárazový vietor," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Miroslava Ondrichová.

Uzavreli horský priechod Vernár

Horský prechod Vernár je od 10.00 h uzavretý pre kamiónovú aj osobnú dopravu z dôvodu hustého sneženia. Na uvedenom horskom prechode je už zablokovaných asi 20 kamiónov. Žiadame vodičov, predovšetkým kamiónovej dopravy aby sa uvedenému prechodu podľa možností vyhli.

Cesta za Popovou smer Vernár a Poprad (video od čitateľky pani Evy)


V Žilinskom kraji strhnuté strechy aj stĺpy

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou od 19. hodiny v utorok (9. 2.) do dnešných ranných hodín celkovo 21-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Miroslava Ondrichová.

Najviac zásahov podľa nej zaevidovali okresné riaditeľstvá v Dolnom Kubíne (sedem) a Čadci (šesť). "Hasiči odstraňovali spadnuté stromy prevažne z ciest, ale stromy popadali aj na telekomunikačné a elektrické vedenie, spadol aj stĺp elektrického vedenia. V Martine na Sklabinskej ulici odstraňovali strhnutú strechu," uviedla Ondrichová.

Najhoršia situácia bola v Demänovskej doline, kde hasičov vyslali pred ôsmou hodinou večer a ich zásah bol ukončený zhruba o druhej hodine v noci. "Ráno sa do Demänovskej doliny vrátili opäť. Zásah im sťažoval silný nárazový vietor," dodala hovorkyňa KR HaZZ s tým, že momentálne je situácia pokojná a hasiči v Žilinskom kraji nie sú na žiadnom zásahu.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Víchrica

Dôležité udalosti