Hlavy cirkví sa prezidentke posťažovali, že sú terčom mediálnej kritiky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cítia sa vraj ohrození a zosmiešňovaní. Do prezidentského paláca prišli biskupi a hlavy cirkví a náboženských spoločenstiev. Diskutovali o spájaní, pokoji a jednote. Prezidentke sa tiež posťažovali, že sú terčom karikaturistov a mediálnej kritiky.

Ide o každoročné novoročné stretnutie u hlavy štátu. Spolu 14 náboženských predstaviteľov od najväčšej rímskokatolíckej cirkvi až po Bahájske spoločenstvo. Hlavnou témou je zmierenie, pomoc a solidarita – a to najmä v aktuálnej dobe.

Prečítajte si tiež:

​Aj cirkvi cítia, že od pandémie napätie vzrástlo. Minulý rok sa venovali najmä pomoci ukrajinským utečencom, čo považujú za svoju ľudskú povinnosť. Na jazyku však majú aj tému, s ktorou sa posťažovali hlave štátu.

„Jestvuje aj mäkké prenasledovanie kresťanov, dávam celé do úvodzoviek, ide o sklon k parodizovaniu, ku karikatúre a cynickému urážaniu pod heslom, že je to inteligentné,“ tvrdí generálny biskup Evanjelickej cirkvi Ivan Eľko.

​To, že sa súboj konzervatívcov a liberálov preniesol do politiky, považuje za normálne. Problém v tom nevidí.

„Ja hovorím, že problém je v tom, ak akúkoľvek konzervatívnu aktivitu označujeme za extrémizmus a fašizmus,“ dodal biskup.

Prečítajte si tiež:

„Rozprávali sme sa, aká je cesta von, kde sú možné východiská. Ďakujem za akcenty k prekonávaniu rozdielností, ktoré sú ľudské, prirodzené a normálne,“ povedala po debate prezidentka Zuzana Čaputová.

Terčom internetovej satiry sa tento týždeň stal aj rímsko-katolícky biskup František Rábek, ktorý sa na stretnutí zúčastnil tiež. Ako tému vníma on, sme nezistili. Odišiel krátko po stretnutí s tým, že má vraj ďalší program.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti