Ďalší nový výdavok. Samosprávy na východe zavádzajú miestny poplatok za rozvoj

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V novom roku ďalší nový výdavok. Na východe zavádzajú miestny poplatok za rozvoj. V iných mestách ho zase platia už roky.

Ak chcú obyvatelia stavať, niekde musia v rámci neho zaplatiť 5, inde aj 35 eur za štvorcový meter.

Prečítajte si tiež:

​Mestá aj obce sa rozrastajú, ľudia stavajú, no samosprávam chýbajú v rozpočtoch financie na chodníky či kanalizáciu v nových vznikajúcich lokalitách. Tento poplatok im v tom má pomôcť.

Od nového roka ho zavádza už aj Bardejov. Peniaze by mali ísť na budovanie infraštruktúry v tej lokalite, kde sa vyzbierali. Napríklad na cestu v rozostavanej časti.

Poplatok sa dotkne aj pozemkov, na ktorých sa začína stavať

Bardejov odhaduje, že príjem z poplatku by na konci roka mohol byť aj 80-tisíc eur. Jeho sadzbu si samosprávy určujú samy.

A kým v Bardejove si ju za výstavbu príbytkov nastavili na 5 eur za štvorcový meter, napríklad vo Veľkom Šariši je to aktuálne 17, v Žiline 10, a v bratislavskej Petržalke 35 eur. Výška sa však líši aj podľa účelu stavby.

Prečítajte si tiež:

​Poplatok sa dotkne už aj napríklad majiteľov pozemkov, kde čoskoro začnú stavať.

„Prax je taká, že všetky inžinierske siete, náklady znášajú sami stavebníci. Tento nový poplatok v takom okresnom meste ako je Bardejov pri tej výške asi nebude mať nejaký zásadný vplyv na to, aby sa mohli stavebníci tešiť, že zrazu pribudne dostatok financií,“ vysvetlil realitný maklér Ján Pecúch.

V Novom Meste nad Váhom si poplatok pochvaľujú

Pozreli sme sa aj do Nového Mesta nad Váhom. Miestny poplatok za rozvoj tam majú už tri roky. Za stavby určené na bývanie platia tiež 5 eurovú sadzbu.

„Napríklad za minulý rok sme zrekonštruovali cesty za 1 200 000 eur, pritom poplatok za rozvoj sme mali výber asi 170 000, takže pomôže to. Musíme tam výrazným spôsobom peniaze ešte dokladať,“ hovorí šéf odboru výstavby Rastislav Petkanič.

ZMOS: Môže to odradiť investorov

Podľa Združenia miest a obcí však malo vyberanie poplatku za rozvoj zmysel skôr v čase, keď sa ekonomike darilo, čo sa teraz už povedať nedá a tiež v tých lokalitách, kde bola veľká investičná výstavba.

„Dnes to môže skôr investorov odradiť, budú špekulovať a porovnávať, či nejsť radšej niekam inam, kde takýto poplatok nebude,“ tvrdí Michal Kaliňák, hovorca a tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dane

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.