Beriete lieky na srdce? Pozor na žalúdočné vredy

Dôvera

Nevhodná kombinácia liekov môže u pacientov vyvolať žalúdočné vredy a krvácanie.

Až žalúdočné vredy a krvácanie z tráviaceho traktu vedia vyvolať lieky bežne predpisované pacientom s chorým srdcom. Stačí, keď sú nevhodne kombinované s inými liečivami.

Napríklad diklofenak (liečba zápalov) je tretie najrozšírenejšie liečivo u kardiakov. Každý trinásty pacient - kardiak je ohrozený interakciou, teda nežiaducim ovplyvňovaním sa s inými liekmi. V kombinácii s inými liečivami, napríklad nimesulidom (liek Aulin a Nimed), ale aj ďalšími, môže diklofenak spôsobiť krvácanie z tráviaceho traktu.

„Stačí, ak kardiológ predpíše pacientovi diklofenak a pacient mu nepovie, že užíva niektoré z liečiv, s ktorými sa nesmie kombinovať.Riziko interakcií u srdciarov je naozaj vysoké," hovorí Monika Lainczová, manažérka odboru liekovej politiky zdravotnej poisťovne Dôvera. Vysoká pravdepodobnosť vzniku interakcií je aj pri liečive omeprazol (znižovanie žalúdočnej kyseliny), či klaritromycín (antibiotiká).

Rizikové sú aj niektoré kombinácie liečiv s potravinami. Krvácanie napríklad hrozí pacientom, ktorí užívajú liečivo warfarín (liečba krvných zrazenín) a zároveň konzumujú listovú zeleninu, šaláty, kapustu, špenát, brokolicu, kaleráb, bylinkové, či zelené čaje.

Hrozbu odhalí služba Bezpečné lieky

K týmto nežiaducim interakciám u pacientov však dochádzať nemusí. Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa totiž umožňuje svojim poistencom, ale i lekárom overiť si riziko vzniku interakcií priamo z domu či z mobilu. Vo svojej Elektronickej pobočke ponúka bezplatnú službu Bezpečné lieky, ktorá lekárov i bežných ľudí upozorní práve na riziká vyplývajúce z užívania nevhodných kombinácií liekov, ale aj liekov a potravín.

V praxi to vyzerá tak, že poistenec, ktorý si aktivuje cez web Dôvery Elektronickú pobočku, v nej vidí, aké lieky v minulosti užíval a užíva. Ak pacient v rovnakom čase užíva lieky, ktoré sa nesmú kombinovať, služba ho na to upozorní.


„Je veľmi dôležité, aby lekári mali prehľad o tom, čo pacientom predpísali iní lekári a podľa toho upravili ďalšiu preskripciu. Túto možnosť im dávame zatiaľ ako jediná zdravotná poisťovňa," vysvetľuje Monika Lainczová.

Elektronická pobočka Dôvery zároveň okrem iného slúži aj ako zdravotná karta, pretože v nej poistenec nájde úplne všetky záznamy o tom, akého lekára navštívil, s akou diagnózou a aké lieky mu lekár predpísal. Dostupná je už aj cez aplikáciu pre iPhone, onedlho si ju budú môcť stiahnuť aj majitelia mobilov s Androidom.

Aby boli lieky bezpečné

  1. Požiadajte svojho všeobecného lekára, nech skontroluje všetky vaše lieky. Môžu byť medzi nimi aj také, ktoré užívať už nemusíte, alebo vám spôsobujú ťažkosti. Napríklad bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa.  
  2. Pri každej návšteve informujte lekára o všetkých liekoch a vitamínoch, ktoré užívate. Ale aj o lekároch, ktorých ste v poslednej dobe navštívili a všetkých zdravotných komplikáciách (bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa)
  3. Ak ste poistenec Dôvery, aktivujte si na webe www.dovera.sk/ep Elektronickú pobočku. Nájdete v nej službu Bezpečné lieky, ktorá vás upozorní na nevhodné kombinácie vašich liekov aj potravín. Môžete si tu overiť lieky ešte predtým, ako ich začnete užívať. Máte tu aj svoju liekovú knižku, vytlačte si ju a ukážte lekárovi vždy, keď vám predpisuje nejaký liek.


BRATISLAVA/PR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti