Ďuriš Nicholsonová: Dzurinda sa rozhodol zvoliť si jednoduchšiu cestu, my stranu založíme (rozhovor)

Ďuriš Nicholsonová: Dzurinda sa rozhodol zvoliť si jednoduchšiu cestu, my stranu založíme (rozhovor)
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Súčasná europoslankyňa a bývalá podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová zakladá novú politickú stranu a postaví sa na jej čelo. Podľa jej slov to neznamená, že do volieb pôjdu samostatne. Práve naopak, spájanie naďalej považuje za dôležité a všetko je vraj otvorené.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • Kedy oznámia ďalšie kroky novej strany
  • Aké budú jej priority
  • Ako môže chýbajúci prieskum strane uškodiť
  • Ako vníma L. Ďuriš Nicholsonová debaty o spolupráci M. Dzurindu a M. Kollára či Eduarda Hegera a KDH

Máte za sebou mesiace rozhovorov s rôznymi politikmi či ďalšími osobnosťami a podľa vlastných slov tieto debaty stále pokračujú. V denníku Pravda ste ohlásili, že ste sa napokon rozhodli založiť novú stranu. Prečo?

Keď som odišla zo SaS, skoro okamžite sa okolo mňa začali dávať dokopy nejakí ľudia z rôznych segmentov, rôznej vekovej kategórie. Bavili sme sa o tom, či by malo zmysel do niečoho ísť. Takýmto spôsobom strom ľudí okolo mňa košatel a košatel a dnes máme okolo 90 až 100 ľudí.

V istom momente sme začali rokovania s lídrami existujúcich strán. Takých, ktorých možno nazvať politickým planktónom s nižšou podporou mimo parlamentu. Mali sme niekoľko možností. Či už vstúpiť do existujúceho politického subjektu alebo kúpiť existujúcu stranu. Áno, mohli sme si spraviť takúto skratku. Povedali sme si však, že najpoctivejšie je založiť subjekt tak, ako káže zákon, a teda vyzbierať 10-tisíc podpisov od ľudí. Neznamená to však, že chceme ísť do volieb samostatne. Takto to nefunguje.

Čo bude nasledovať?

Chceme ďalej rokovať s ľuďmi z iných strán. Myslíme si, že nie je správne robiť to bez toho, aby sme mali nejakú platformu. A tou by mal byť práve politický subjekt. Aj keď vznikneme ako strana, naďalej sa budeme baviť s relevantnými politikmi a ich stranami o spájaní. Sme tomu veľmi otvorení.

V akom ste momentálne štádiu?

V týchto dňoch sme spustili proces registrácie.

Prečítajte si tiež:

Pôvodne ste plánovali realizovať výskum, ktorý by ukázal, čo by Slováci od vášho projektu očakávali. Napokon ste ho nezrealizovali, pretože sa podľa vašich slov blížia predčasné voľby a výsledky by ste dostali až o niekoľko týždňov, čo je veľmi dlhá doba. Neuškodí vám, že tieto dáta v rukách nemáte?

Výskum bol veľmi dôležitá súčasť procesu. Myslím si, že ak by sme sa nenachádzali v prostredí takého obrovského politického chaosu, bolo by to stále najoptimálnejšie možné riešenie.

Keď ide výskum naozaj do hĺbky, dokáže vám poskytnúť reálny obraz o tom, či sa s vaším politickým subjektom triafate do vákua. Alebo ukáže, či sa dostávate do priestoru, ktorý je už obsadený a tlačia sa doň iné politické subjekty.

V tomto momente sme však museli zvoliť inú politickú stratégiu. Samozrejme, vyžiada si to svoju daň. Musíme sa snažiť v maximálne možnej miere dobre nastaviť stratégiu, kampaň a komunikáciu sami. S výsledkami výskumu by sme išli na istotu. Takto sa budeme musieť spoľahnúť na to, že máme obraz o tom, čo sa na Slovensku deje a máme správny pocit, že obsadzujeme priestor, ktorý je momentálne vyprázdnený. Cítime, že sa dokážeme prispôsobiť.

Kedy prezradíte o strane viac?

Ak budú voľby 24. júna, všetko pôjde v zrýchlenom slede nasledujúce týždne. Ak budú v septembri, trochu si vydýchneme. Vieme, že dopyt po novom politickom spektre, aký predstavujeme, tu je. V mnohých veciach sa budeme odlišovať od všetkého, čo už existuje. Pri zakladaní strany je veľmi dôležitá poznateľnosť lídra, a tá moja je pomerne vysoká. No s informáciami o strane sa nemáme kam ponáhľať.

Hovoríte, že viete, kde je vákuum a vaše zameranie cítite správne. Akou stranou teda budete?

Budeme stredová strana. Na Slovensku máme dva obrovské extrémy, jeden je napravo, druhý naľavo a stred akoby neexistoval.

Ďalší problém je, že tu je množstvo subjektov, ktoré sa idú biť o konzervatívneho voliča a verejne to deklarujú, patrí medzi ne aj projekt Mikuláša Dzurindu. Toto je na škodu veci, ale je to v prospech subjektu, akým chceme byť my. Nechceme dávať žiadne deliace čiary, budeme stredový subjekt s veľmi silným sociálnym programom, zameraní na silné regióny, ktoré potrebujú posilniť kompetenciami i financiami. Budeme zrozumiteľní a máme presvedčenie, ktoré znie: pred budhom, pred bohom, pred zákonom aj pred ústavou sme všetci rovní. Toto motto myslíme doslova, nebudeme robiť rozdiely medzi nikým.

Budeme silno proreformná strana a zmeniť aj dôchodkový systém. Na to máme najväčšieho odborníka na Slovensku, ktorým je Jozef Mihál. V tomto projekte sú okrem neho ďalšie zaujímavé mená.

Aké to sú?

Ľudí tohto projektu predstavíme v najbližších týždňoch.

Prečítajte si tiež:

Eduard Heger zbiera podpisy poslancov, ktorí by podporili jeho staronovú vládu a mohla by tak dovládnuť do riadnych volieb. Znamenajú vaše kroky, že naplneniu tohto cieľa neveríte?

Aj keby teraz nazbierali 76 podpisov, čaká ich zaťažkávacia skúška a to je dlhová brzda. Pre prekročenie limitu dlhu si budú musieť vyžiadať hlasovanie o dôvere vláde. Aj keby sa to Edovi Hegerovi podarilo, tá „76-ka“ bude taká krehká, že si netrúfam povedať, či to vydrží viac ako jeden deň, teda toho 24. januára. Nedokážu to povedať ani politológovia či sociológovia, s ktorými som sa zhovárala. Nik nevie, čo sa bude diať, ale domnievam sa, že voľby budú predčasné.

Aktuálne je možných niekoľko scenárov, kam by mohli politické spájania vyústiť. Eduard Heger sa stretol s predstaviteľmi KDH. Predseda Spolu Miroslav Kollár pre Denník N zasa povedal, že Mikuláš Dzurinda pravdepodobne založenie strany preskočí a rovno sa spojí s politikmi jeho strany. Ako to vnímate?

Zatiaľ sú to všetko „oťukávačky“. Najdôležitejšie je, že sa medzi sebou vieme všetci rozprávať. Je to základ dobrej spolupráce. No veci sa ešte budú kryštalizovať.

Mikuláš Dzurinda sa na rozdiel od nás rozhodol zvoliť jednoduchšiu cestu – vstúpiť do už jestvujúceho politického subjektu. Stretla som sa s ním a veľmi fajn sme sa pozhovárali. Momentálne nie je nič vylúčené a všetko je otvorené.

Vidina spájania je veľmi dôležitá, ale musíte si dať pozor na to, s kým sa spájate. Viacerí z tých ľudí nie sú nepopísané listy papiera a majú politickú spojitosť. Pri tomto spájaní sa jedna plus jedna nerovná vždy dva.

Pozrite si aj reportáž o aktuálnom dianí na politickej scéne:

ˇ

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.