Kliešte zo Slovenska skúmali v Nemecku

Kliešť - ilustračná snímka
Zdroj: TV Markíza,

Najčastejšími faktormi prenosu kliešťovej encefalitídy je nepasterizované kozie a ovčie mlieko.

Za ostatné roky evidujú odborníci na Slovensku mierne rastúci trend výskytu kliešťovej encefalitídy (KE). O výskyte ochorenia v roku 2015 u nás informovala európskych odborníkov na nedávnom 18. stretnutí medzinárodnej pracovnej skupiny, zaoberajúcej sa kliešťovou encefalitídou - The International Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis vo Viedni, odborníčka z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Jana Kerlik.

„Šírenie endemických oblastí kliešťovej encefalitídy postupuje najmä na sever krajiny pravdepodobne v dôsledku klimatických zmien. Slovensko je v Európe známe alimentárnymi epidémiami KE nielen v súčasnosti, ale aj dlhodobejšie. Najčastejšími faktormi prenosu KE je nepasterizované kozie a ovčie mlieko, ako aj produkty z neho," uviedla Kerlik s tým, že odborníci v minulom roku zaznamenali štyri epidémie KE so 17 prípadmi (20 percent z celkového počtu 85 prípadov v roku 2015). Zaočkovanosť proti KE je na Slovensku podľa jej slov veľmi nízka, menej ako jedno percento.

Jana Kerlik na stretnutí prezentovala aj pilotný projekt, ktorý vlani uskutočnil banskobystrický RÚVZ v spolupráci s Národným referenčným centrom (NRC) pre arbovírusy a rickettsiózy v Nemecku. Spočíval v zbere kliešťov na šiestich odberových miestach v Banskobystrickom kraji. Kliešte boli vyšetrené PCR metódou v Inštitúte mikrobiológie ozbrojených síl v Mníchove. Pozitívny vírus KE bol zachytený v jednej vzorke z oblasti Lešť, pričom Rickettsie, ktoré spôsobujú ochorenia najmä chrípkového charakteru, boli potvrdené vo všetkých vybraných lokalitách.

„Keďže na Slovensku za posledné roky chýbajú údaje o prítomnosti infikovaných kliešťov a endemické oblasti sa určujú hlavne nepriamo na základe prípadov u ľudí, v roku 2016 plánujeme s prof. Gerhardom Doblerom (Inštitút mikrobiológie ozbrojených síl v Mníchove) nadviazať na pilotný odchyt kliešťov v roku 2015 a pokračovať v ich zbere a vyšetrovaní na vírus KE v nami navrhnutých oblastiach na Slovensku", dodala Kerlik.

Vzhľadom na zvyšujúci sa trend počtu alimentárnych epidémií diskutovali odborníci na stretnutí aj o možných riešeniach, ako znížiť daný trend. Jedno z riešení by bolo uskutočniť sérologický prehľad protilátok proti KE u zvierat zo salašov v rizikových oblastiach na Slovensku.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kliešte

Dôležité udalosti