Deťom s rakovinou svitá na lepšiu starostlivosť. Tá vraj na Slovensku chýba

Deťom s rakovinou svitá na lepšiu starostlivosť
Zdroj: TV Markíza

Počas Týždňa detí s rakovinou sa spojili odborníci aj umelci, aby im pomohli posunúť štandard liečby na vyššiu úroveň.

S onkologickou diagnózou majú čo robiť dospelí, nie to ešte deti. Vo väčšine prípadov sú to však práve malí pacienti, ktorí sa z nej vyliečia. V rámci Týždňa deťom s rakovinou sa pre to spojili odborníci aj umelci, aby im pomohli vybudovať v nemocnici kvalitnejšie izby a celkovo tak posunúť štandard ich liečby na vyššiu úroveň.

Veronike diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín v sedemnástich. Pozitívny prístup k životu bola jedna z vecí, ktoré Veronike pomohli nad chorobu zvíťaziť. Dnes študuje psychológiu a keď ju skončí, chce pomáhať práve onkologickým pacientom.

,,Psychológom všeobecne na Slovensku je pri tej práci s onkologickými pacientmi dávaný malý priestor. Keď sa postaráme o toho pacienta po fyzickej stránke, tak by sme mali aj po tej psychickej," hovorí Veronika.

Ročne na Slovensku ochorie na onkologické diagnózy 150 detí. A 75% z nich sa vylieči. Cieľom ľudí, ktorí s nimi pracujú, je zvýšiť toto číslo na 85%.

Zvýšiť štandard liečby chcú odborníci aj vybudovaním tzv. intermediárnych a intenzívnych jednotiek pre tie deti, ktoré sú ohrozené najviac. Okrem toho sa tam môžu stretnúť rodičia už vyliečených detí s rodičmi, ktorých deti sa práve liečia a navzájom sa podporiť. Rovnako sa tím odborníkov bude snažiť vyliečené deti vrátiť späť do bežného života.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti