Môže súvisieť mozgová príhoda s vakcínou proti omikronu? V USA sú v strehu, Sabaka je skeptický

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Annette Riedl/dpa via AP

Americký systém, ktorý kontroluje bezpečnosť vakcín, odhalil výskyt ischemickej mozgovej príhody, ktorú dostali ľudia nad 65 rokov do 21 dní od podania booster dávky proti COVID-u. Náš štátny ústav pre kontrolu liečiv sa s podobnými prípadmi nestretol. Americké úrady spustili výskum, ktorý má potvrdiť alebo vyvrátiť spojitosť. Farmafirmy vidia súvis ako málo pravdepodobný.

Americké úrady začali vyšetrovať možnú súvislosť medzi booster dávkou vakcíny proti omikronu a istým typom mozgovej cievnej príhody. Reuters informuje, že Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Americká lieková agentúra (FDA) uviedli, že CDC objavila vo svojej databáze možný bezpečnostný problém.

Naznačujú, že ľudia starší ako 65 rokov mali vyššiu pravdepodobnosť ischemickej mozgovej príhody do 21 dní po podaní bivalentnej vakcíny od Pfizeru prispôsobenú variantu omikron.

Ischemická mozgová príhoda, tiež známa ako ischémia mozgu, je spôsobená upchatím tepien, ktoré vedú krv do mozgu.

Vo svete vrátane Slovenska sme nové vakcíny začali podávať na jeseň minulého roka. Odporúčané sú najmä ľuďom so slabou imunitou či chronickými ochoreniami. Vakcíny sa podávajú ako druhý booster, teda dostať ho môže len človek po absolvovaní základného očkovania proti ochoreniu COVID-19. 

Na Slovensku dostalo túto dávku k 15. januáru 50 101 osôb.

Prečítajte si tiež:

Sabaka: V Európe tento trend nezachytili

Lekár Peter Sabaka priblížil, že aj po registrácii vakcíny prebiehajú štúdie a skúšky jej bezpečnosti. Existuje viacero systémov, do ktorého sa zbierajú dáta o očkovaných. Rovnako sa zbierajú informácie aj o bivalentných vakcínach proti COVID-u.

„V jednom z monitorovacích programov bol zaznamenaný trošku vyšší výskyt cievnych príhod do dvadsiatich dní od očkovania v porovnaní s obdobím od 21 do 40 dní od očkovania,“ vysvetľuje lekár.

„Je to však veľmi mierny nárast a v iných krajinách takýto trend nezachytili. Systém je nastavený v prospech bezpečnosti vakcíny,“ hovorí Sabaka.

Ak sa v systéme objaví výskyt nežiaduceho účinku, okamžite to spustí mechanizmy a vedci začnú skúmať možný súvis s očkovacou látkou. Následné klinické testy spojitosť buď potvrdia alebo nie.

Sabaka dodáva, že aj samotní odborníci, ktorí informáciu zverejnili, si nemyslia, že súvislosť sa potvrdí.

„Ani Pfizer a BioNTech, ani CDC alebo FDA nezaznamenali tieto zistenia v mnohých iných monitorovacích systémoch v USA a vo svete a neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by viedol k záveru, že ischemická cievna mozgová príhoda súvisí s používaním vakcín týchto spoločností,“ konštatovali farmafirmy.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neeviduje žiadne hlásenie cievnej mozgovej príhody po kombinovanej vakcíne proti covidu-19.

„Problematika nie je spomenutá ani v aktuálnej správe zo zasadnutia vedeckého Výboru pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) pri Európskej liekovej agentúre, ktoré sa uskutočnilo 9. až 12. januára 2023,“ uviedla PR špecialistka ŠÚKL-u Lucia Balážiková.

Prečítajte si tiež:

Zápal srdcového svalu u mladých potvrdili

Doposiaľ sa preukázala spojitosť vakcín proti COVID-u len s vyšším rizikom myokarditídy (zápal srdcového svalu, pozn. red.) u mladých.

„Prípady myokarditídy boli veľmi zriedkavé, nezávažné a samy prešli. S tým sme sa stretli aj my v nemocnici. Mali sme jednu pacientku, ale po pár dňoch sme ju prepustili, lebo nemala vážne problémy ani trvalé následky,“ dodal Sabaka.

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 ŠÚKL eviduje ku dňu 31. 10. 2022 11 126 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 1 745 závažných. Zaznamenali sme sedem úmrtí, ktoré mohli súvisieť s očkovaním. 

Pozrite si reportáž o spustení očkovania omikronovými vakcínami (27. 9.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti