Chorobnosť detí ako začarovaný kruh. Zisťovali sme, ako sa z neho čo najrýchlejšie dostať

Chorobnosť detí ako začarovaný kruh. Zisťovali sme, ako sa z neho čo najrýchlejšie dostať
Zdroj: TASR/František Iván

Horúčka, kašeľ, krik a plač - príznaky, ktoré pozná každý rodič, zvyknú po pár dňoch liečby odznieť a dieťa je opäť plné energie a radosti. Epidémia respiračných ochorení však so sebou priniesla opakujúce sa virózy. Pediatri nestíhajú a liečba tak často zostáva na rodičoch. Opýtali sme sa preto odborníkov na zaručený recept z tohto začarovaného kruhu.

Emka má dva a pol roka a aktuálne je chorá už štvrtý týždeň. Jej mama Aneta je z opakujúcich sa horúčok už zúfalá. „Začalo sa to už pred vianočnými sviatkami. Vtedy prišli prvé štyridsiatky. Trvalo dva dni, kým sme sa horúčky zbavili, potom sa to zlepšilo,“ opísala dcérkin stav.

Neprešiel však ani týždeň a teploty sa vrátili. „Lekárka nám povedala, že nejde o nič vážne. Dokonca mala Emka aj nízke CRP, takže sme nedostali ani lieky na predpis. Odvtedy sa to opakuje už štvrtýkrát. Vždy sa to na dva - tri dni zlepší a začíname odznova,“ dodala pani Aneta.

Odborníci sa zhodujú, že aktuálne u nás vyčíňajú viaceré vírusy. „Ide o sériu vírusov. Nie je to jeden vírus, ktorého sa dlhodobo nevedia zbaviť. Nie je to pokračovanie tej predchádzajúcej choroby, hoci to má tie isté prejavy,“ vysvetlila pediatrička Eva Sláviková. 

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť horúčky? 

Zrážať teplotu sa snaží každý starostlivý rodič. Pediatrička Kristína Visolajská však podotýka, že nie je zrážanie ako zrážanie. „Teplotu zrážame, až keď je vyššia ako 38 stupňov (pod pazuchou). Do 38 určite nie, pretože vtedy sa imunitný systém lepšie naštartuje a tá choroba rýchlejšie prejde. Vtedy sa rýchlejšie a efektívnejšie dieťa vyzdravie,“ povedala Visolajská.

Medzi najúčinnejšie postupy znižovania teploty patria lieky s účinnou látkou paracetamol a ibuprofén a potom fyzikálne spôsoby – vlažná sprcha alebo ľahký kúpeľ. 

„Najdôležitejšie je dobre zrážať teplotu. Netreba zabúdať na dostatočne vysokú dávku lieku. Ak dajú rodičia dieťatku nedostatočnú dávku, tak tú teplotu nezrazia a utekajú na pohotovosť. Takisto je dôležité podávať lieky dostatočne často – podľa príbalového letáku,“ doplnila Visolajská. 

Pediatri tiež upozorňujú, že dieťa netreba príliš obliekať. Dokonca ani doma, keď má teplotu. Prikryté by malo byť ľahkou prikrývkou. 

Prečítajte si tiež:

Kedy ísť von?

Rady ako potenie, odpočinok či dostatočný príjem tekutín poznajú rodičia už ako básničku. Existujú však postupy, ktoré sú podľa lekárov často veľmi podceňované. 

„Najdôležitejšia je hygiena nosa. Musíme dieťaťu soplík poriadne odsávať, dávať mu kvapky do nosa. Takisto je veľmi dôležité, aby malo hlavičku v teple. Ideálne, aby malo tenkú čiapočku aj doma,“ upozornila Visolajská.

Ak je dieťa choré, je dôležité ho poriadne doliečiť. Lekári upozorňujú, že kým má dieťa teplotu alebo sa necíti dobre, musí zostať doma. „Pokiaľ dieťa výrazne kašle, alebo má suchý kašeľ a nemôže sa poriadne ani nadýchnuť, tak by som ho von ešte nebrala,“ podotkla Visolajská. 

Kedy je však správny čas vziať dieťa na tzv. „zdravotnú prechádzku“? Eva Sláviková hovorí, že rozhodujúcimi faktormi sú po odznení horúčky kašeľ a únava. „Ak dieťa už nemá dramatický kašeľ a je opäť primerane akčné, treba nabehnúť na ‚odľahčený režim‘. Ak nie je vonku veľká zima, môže sa ísť na chvíľku prejsť trošku okolo domu. No nemalo by po troch dňoch od horúčky lietať po vonku. A už vôbec nie ísť do nejakých uzavretých kolektívov,“ vysvetlila Sláviková.

Podľa Kristíny Visolajskej je ideálne, ak prechádzky postupne predlžujeme. „Ak dieťa chodieva bežne na prechádzky na tri hodiny, tak v prvý deň s ním idem na 15 minút, alebo sa s ním prejdem len do obchodu a späť a postupne to pridávam,“ doplnila.

Prečítajte si tiež:

Menej kúriť, viac otužovať

Imunitu však treba budovať aj v čase, keď je dieťa zdravé. Detská všeobecná lekárka Marta Špániková povedala, že najlepšie je nechať to na prirodzený vývoj. „Určite netreba dieťa do troch rokov nejakým umelým spôsobom vystavovať infekciám v záujme, aby si budovalo imunitu,“ podotkla s tým, že zabúdať netreba ani na očkovanie. 

Podporovať imunitu treba podľa nej najmä v zimných mesiacoch, keď je ovocia a zeleniny menej. „Od novembra do konca marca odporúčame všetkým deťom vitamín D, vitamín C a u detí, ktoré majú naplánovaný vstup do kolektívu, odporúčame aj hlivu,“ dodala Špániková.

Prečítajte si tiež:

Nezdravým zvykom Slovákov je podľa pediatrov to, že deti priveľmi obliekajú. „My máme deti takpovediac ‚uvarené‘. Príde september a už majú kombinézy. Rodičia si z pôrodnice zapamätali, že dieťa má mať o jednu vrstvu viac ako dospelý a to si pamätajú na celý život. A nerátajú ani kočíky, ani deky. Takže často sa stane, že dieťa v kočíku má na hlave desať vrstiev,“ podotkla.

Práve to je podľa nej dôvod, prečo sa imunitný systém dieťaťa oslabuje. „Viete, že keď nám je chladno, tak aktivizujeme svoje svaly a už nám nie je zima. Ale keď to dieťa je naobliekané, že sa nevládze ani pohnúť, tak sa mu oslabuje imunita a potom ten vírus chytí,“ dodala.

V tom, že otužovanie znižuje chorobnosť, sa zhoduje drvivá väčšina pediatrov. „Či má dieťa priveľa oblečenia, vieme skontrolovať tak, že mu strčíme ruku pod tričko a chytíme ho medzi lopatkami – keď má to miesto už trošku vlhké, tak je oblečené priveľmi,“  povedala Visolajská s tým, že ani v domácnosti by sme nemali príliš kúriť.

„Doma by malo byť maximálne 21 stupňov, v spálni najviac 19 stupňov,“ uzavrela pediatrička.

Pozrite si reportáž o zvýšenej chorobnosti, ktorú sme odvysielali 20. decembra:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.