Obchod im ničia miestni ľudia, ktorí v ňom nakupujú

František a Terézia vo svojom obchode v Zborove.
Zdroj: TV Markíza

Manželia z obce Zborov sa však nevzdávajú, proti zlodejom bojujú ako sa len dá.

Snažia sa, podnikajú, plnia si sen, no sú takí, ktorým to zrejme vadí. Manželia z obce Zborov pri Bardejove nechcú, aby ich všetkých hádzali do jedného vreca. Sú však zúfalí, opakované krádeže im berú aj tie posledné ilúzie o slušnom živote a podnikaní.

Za svoj pôvod sa nehanbia. Len tak doma sedieť a nadávať, ako je všetko zlé, to im nie je po vôli. „Celý život som pracovala, nechcela som byť bez práce, chcela som fungovať a bol to môj sen otvoriť si večierku. Nejde to veľmi, ale dá sa," spomína na začiatky pani Terézia.

Nechcú byť ako ostatní a skúšajú šťastie v podnikaní. Manžel taxikárčil, jeho žena sa pustila do podnikania s večierkou. „Nejak veľa tovaru tu voziť nemôže, tak každý deň zásobujeme. Čo predáme, hneď dovážame," hovorí Terezin manžel František.

Zdroj: TV Markíza

Ich obchodík je uprostred osady v Zbore pri Bardejove. Žiaden luxus, jednoduché zariadenie, základný tovar. Ľudia si pochvaľujú. Majú tam všetko čo potrebujú. „Niektorí si to chvália, niektorí to ničia," dodáva František.


Deliť miestnych, medzi ktorých patria aj oni sami, na dve polovice, však nechcú. Nočných krádeží však už majú dosť. Stále ich vykrádajú a obchod majú celkom zničený. „Cez okno sa už nedá, bo už sme to tak zabezpečili, že už sa nedajú ani otvoriť okná. To sme už dali napevno. Všetko sme dali na pevno. Urobili dieru v stene, vytrhali dosky, sadrokartón," sťažuje si pani Tereza.

Manželia už ani nevedia ako svoju predajňu chrániť. Rozmýšľajú, že celú búdku zamrežujú. Polícia nám potvrdila, že od roku 2014 evidujú celkom sedem krádeží, z nich v piatich už poznajú páchateľov.

Hoci policajti zlodejov väčšinou vypátrajú, s náhradou škody je to už horšie. Posledné prípady manželov od podnikania odrádzajú, nezúfajú. Robia všetko pre to, aby predajňu pod zborovským hradom zachovali. „Bohužiaľ, keď sa vám také dačo stane, človek nemá chuť ďalej robiť," dodáva podnikateľka. Nič neľutuje, ale mrzí ju každá ukradnutá vec.

ZBOROV/Pavol Sivák

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podnikanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.