Politici sa pustili do predvolebnej kampane. Namiesto spájania však znova zakladajú nové strany

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Eduard Heger, Mikuláš Dzurinda či Lucia Ďuriš Nicholsonová. Staronové tváre slovenskej politiky pripravujú nové projekty, ktorých skutočné rysy stále nepoznáme. Kým sa dosluhujúci premiér doteraz nevyjadril, či OĽANO opustí, predstavila europoslankyňa netradičný názov projektu.

Čoraz viac to začína vyzerať, že rok 2023 je rokom volebným. A tak ako pred zatiaľ všetkými parlamentnými voľbami, aj dnes prichádzajú špekulácie o nových subjektoch plných známych tvárí. Odborníci na politický marketing sú skeptickí.

„Všetci hovoria o spájaní síl, všetci hovoria o zlučovaní, zjednocovaní a výsledkom je ohlasovanie nových strán prakticky na dennej báze,“ hovorí marketér Maroš Kemény.

Prečítajte si tiež:

Ďalší otáznik visí nad Hegerom a Dzurindom

Najväčší otáznik visí nad projektom, ktorý by združoval viacero subjektov pod taktovkou Eduarda Hegera. Teoreticky aj za účasti Mikuláša Dzurindu.

„Jeho šanca z pohľadu komunikácie je veľmi otázna. Samotný premiér Heger nepatrí k tým najpopulárnejším politikom na Slovensku, takže jeho osobná značka nie je až taká populárna,“ myslí si politológ Gabriel Tóth.

Zároveň doteraz nie je zrejmé, kto všetko sa do projektu zapojí. Dnes už však vieme, že sa s premiérom stretli Veronika Remišová, predseda KDH Milan Majerský a pridať by sa mohli aj menšinové strany či Kresťanská únia.

No a do toho všetkého prichádza Lucia Ďuriš Nicholsonová so svojím dlhšie avizovaným politickým projektom. Ten sa bude volať trocha netradične - Jablko.

Ďuriš Nicholsonová zatiaľ okrem názvu neprezradila veľa detailov. Má to však byť stredovo proeurópsky projekt, ku ktorému sa začínajú v regiónoch zbierať podpisy.

Prečítajte si tiež:

Záleží na obsahu a ľuďoch

Podľa odborníkov na politickú komunikáciu však na názve až tak nezáleží.

„Omnoho dôležitejšie bude, akým obsahom sa značka naplní. To znamená, akí ľudia za ním budú stáť, aký bude volebný program a aká bude volebná kampaň,“ dodáva Tóth.

Gabrielovi Tóthovi skôr prekážal spôsob oznámenia - prostredníctvom videa na sociálnej sieti. Maroš Kemény si zase myslí, že trend skratkovitých názvov patrí do 90. rokov. Dnes kraľuje rozpoznateľnosť a originalita.

„Spomeňme si, že v Českej republike sú vo vláde Piráti,“ hovorí odborník.

Či Jablko alebo akýkoľvek iný názov, stále platí, že na politickú stranu bude treba 10-tisíc podpisov. Po nich bude mať europoslankyňa relatívne krátky čas na politickú kampaň.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.