V okrese Prešov potvrdili vtáčiu chrípku, zisťovali sme či hrozí hromadné hubenie hydiny

V okrese Prešov potvrdili vtáčiu chrípku, zisťovali sme či hrozí hromadné hubenie hydiny
Ilustračná snímka - kuriatka Zdroj: TASR - Pavol Ďurčo

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo 17. januára pozitívny výsledok vyšetrenia na toto ochorenie v Slovenskej republike. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

Začiatkom januára zaznamenali ohnisko vtáčej chrípky na západe Českej republiky. Tamojšie úrady vtedy nariadili utratiť 750-tisíc kureniec na hydinovej farme v Brode nad Tichou v okrese Tachov.

Prečítajte si tiež:

Ochorenie najskôr objavili len v jednej z hál farmy, veterinári preto plánovali utratiť 220-tisíc kusov hydiny. Štátna veterinárna správa (SVS) ČR však napokon oznámila, že vtáčia chrípka sa na danej hydinovej farme ďalej rozšírila, čo viedlo k rozhodnutiu utratiť všetky kurence.

„Napriek prijatým opatreniam a ďalšiemu úsiliu sa nepodarilo zabrániť šíreniu tohto vysoko nákazlivého ochorenia hydiny do ďalších hál,“ uviedla SVS.

Podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša u nás nateraz nič také nehrozí. V obci Bzenov totiž išlo o drobnochovateľa. „Všetka hydina mu uhynula, okrem dvoch kačiek, ktoré boli včera porazené,“ povedal pre TVNOVINY.sk s tým, že na Slovensku aktuálne nemáme žiaden veľkochov, ktorý by bol na vtáčiu chrípku pozitívny.

Prečítajte si tiež:

Podľa Bíreša sa hydina drobnochovateľa pravdepodobne nakazila od divého vtáctva. „V blízkosti tohto drobnochovu je potok, kde sa zdržiavajú divo žijúce kačice. Práve tie najčastejšie prenášajú nákazu, pretože sú pomerne dosť odolné voči vírusu, ktorý aktuálne cirkuluje,“ vysvetlil.

Ďalšou z možností však môže byť aj spôsob, akým si chovateľ vtáctvo zaobstaral. „Niekedy okolo Vianoc kúpil na jednom z inzertných portálov asi osem sliepok od neznámeho predajcu. Nezapísal si ani „ŠPZ-tku“ a vtedy nastal tento problém. Teda aj to je potenciálny zdroj nákazy,“ uzavrel riaditeľ ŠVPS.

Pozrite si reportáž TV Nova o ohnisku vtáčej chrípky v českej obci Židněves zo 17. januára:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.