Správa o porušovaní ľudských práv: Slovensku vytýkajú Rómov a migrantov

Zo správy o ochrane ľudských práv za rok 2015 vyplýva aj to, že viac ako 122 štátov vlani mučilo alebo zle zaobchádzalo s ľuďmi.

Slovensko zlyhávalo vlani v ochrane ľudských práv, a to diskrimináciou rómskeho obyvateľstva aj prístupom k utečencom. Konštatuje to Amnesty International Slovensko (AIS).

Zo správy o ochrane ľudských práv za rok 2015 vyplýva aj to, že viac ako 122 štátov vlani mučilo alebo zle zaobchádzalo s ľuďmi, 29 alebo viac nútene vrátilo ľudí na úteku do krajín, kde im môže hroziť nebezpečenstvo a v najmenej 19-tich krajinách boli spáchané vojnové zločiny.

Policajné zásahy v osadách

"Naša krajina zlyháva nielen v neadekvátnom prístupe k ľuďom na úteku, ale aj vo vyšetrovaniach neprimeraného použitia policajnej sily. Najvypuklejšie sa to prejavuje pri vyšetrovaní policajných zásahov v rómskych osadách po tzv. pátracích akciách," uviedla Lucia Bernátová z AIS.

Pripomenula akcie v osade v obci Vrbnica a tiež dávnejšie v Moldave nad Bodvou. "V osade v obci Vrbnica zanechal zásah za sebou 19 zranených ľudí, polícia poškodila domovy rómskych obyvateľov a traumatizované zostali aj deti, ktoré sa stali svedkami tohto zásahu," opísala Bernátová.

Vo Vrbnici podľa nej polícia neobjasnila dôvod zásahu a problémom je podľa nej aj neprimerané použitie policajnej sily. V súvislosti s Moldavou nad Bodvou kritizuje pozastavenie vyšetrovania v niektorých bodoch.

"Takmer po dva a pol roku po zásahu vyšetrovateľ pozastavil vyšetrovanie v štyroch bodoch zo šiestich. Jedným z nich bolo aj ublíženie na zdraví," poznamenala Bernátová. V súvislosti so zásahmi sa podľa nej vynára aj otázka nezávislosti policajnej inšpekcie. AIS naďalej kritizuje segregáciu rómskych detí a ich nadmerné zaraďovanie do špeciálnych škôl. Poukázala, že v tejto veci voči Slovensku koná aj Európska komisia.

Migranti a bezpečnostná hrozba

AIS upozorňuje aj na porušovanie práv v súvislosti s utečencami. Bernátová poukázala na prepájanie situácie utečencov s bezpečnostnou hrozbou po vlaňajších novembrových teroristických útokoch v Paríži. Na Slovensku po útokoch prišiel protiteroristický balíček, ktorý sa AIS nepozdáva.

"Opatrenia výrazne zasahujú do ľudských práv a slobôd občanov," konštatovala Bernátová. AIS znepokojuje najmä predĺžená doba zadržania osôb podozrivých či obvinených z trestných činov terorizmu, ale aj rozšírené právomoci polície.

Bernátová spomenula aj silvestrovské udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom. AIS kritizuje vládu za to, že situáciu neupokojovala, ale práve naopak. "Boli sme svedkami vyjadrení, ktoré môžu viesť k podnecovaniu nenávisti či diskriminácie voči moslimskej náboženskej menšine," povedala Bernátová. Komunita by podľa nej nemala byť obviňovaná zo zločinov jednotlivcov.

Medzinárodnej ochrane ľudských práv hrozí prepad

"Rok 2015 bol rokom udalostí, ktoré otriasli svetom a priniesli miliónom ľudí utrpenie," konštatovala vedúca kancelárie AIS Kamila Gunišová. AIS varuje, že medzinárodnej ochrane ľudských práv hrozí postupný rozpad. Dôvodom sú podľa AIS krátkodobé národné záujmy štátov a kruté bezpečnostné útoky, ktoré viedli k celoplošnému zásahu na základné práva a slobody.

K oslabovaniu ochrany prichádza podľa AIS cez vedomé útoky vlád, nepodporovaním či odmietaním inštitúcií, ktoré majú chrániť ľudské práva. "Rok 2015 nebol dobrým rokom pre práva a slobody ľudí. Vlády k právam pristupujú opovržlivo a porušujú svoje medzinárodné záväzky," uzavrela Gunišová.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti