Pacientky sa nevedia dostať na sono prsníkov. Majú naň nárok, no pýtajú si od nich peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na vyšetrenie, ktoré jej odporučil jej gynekológ, sa nevie dostať už druhý rok. Voľné termíny na tento rok už teraz v januári nie sú. Vyšetrenie si však vraj môže zaplatiť.

Naša diváčka z Nitry má 36 rokov. Nárok na bezplatné sono prsníkov má zo zákona raz za dva roky. „Môj gynekológ sono nemá, preto ma poslal na iné pracovisko, kam som doteraz chodievala,“ povedala nám.

Naposledy tam bola pred pandémiou v roku 2019 a objednať sa chcela opäť. V roku 2022 sa k termínu nevedela dostať.

Inde jej termín dať odmietli a poslali ju tam, kam doteraz chodila. Na začiatku roka tam teda zavolala a opäť nepochodila.

Stúpa počet kritických pacientiek

Tretieho januára jej povedali, že termíny bez poplatku sa minuli. Podobnú skúsenosť z Nitry má aj ďalšia naša diváčka. Tak sme to skúsili aj my. Ponúknuť nám vedeli iba platený termín nad rámec, ktorý stojí 30 eur.

Z diagnostického centra nám odpísali, že im stúpa počet najmä kritických pacientiek. Väčšinu termínov vraj preto vyhradili pre onkologické prípady a skríningové mamografie.

Pacientkam, ktorým sa termín neujde, posielajú vraj k svojmu partnerovi. Ten nemá zmluvu s poisťovňami, a tak si za vyšetrenie musia platiť.

Ak sa vraj žena nevie dostať k špecialistovi, má sa obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu.

V Lige proti rakovine tvrdia, že počet pacientov s karcinómom prsníka neustále rastie a v posledných rokoch pribúda čoraz viac mladších pacientiek.

„Je to možno aj tým, že práve zanedbávajú preventívne prehliadky. Na druhej strane, ak sa už rozhodnú ísť na prehliadku, tak zistia, že možno nemajú kam alebo na ňu musia dlho čakať,“ vysvetľuje Ľubica Slatina z Ligy proti rakovine.

Svoje skúsenosti nám opísali aj samotné pacientky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.