Minister V. Karas pripravil návrhy pomoci pre nezosobášené páry, LGBTI+ komunita tvrdí, že ich problémy to nerieši

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas na tlačovej konferencii predstavil návrhy riešení životných situácií navzájom blízkych ľudí, vrátane nezosobášených párov. Iniciatíva Inakosť hovorí, že problémy párov rovnakého pohlavia to zďaleka nerieši.

Po dvojnásobnej vražde, ktorá sa udiala na Zámockej ulici v Bratislave poveril premiér Eduard Heger (OĽaNO) ministra spravodlivosti Viiama Karasa spracovaním legislatívnych návrhov aj pre LGBTI+ komunitu.

„Niekoľko týždňov som sa intenzívne stretával s predstaviteľmi ľudsko-právnych organizácií, s tretím sektorom, s odborníkmi z praxe, ale aj s ústavnými činiteľmi a predstaviteľmi aj politického života a snažil som sa vnímať všetky pohľady a názory na riešenie tejto otázky,“ povedal.

Návrhy, ktoré sa rozhodol predložiť sú podľa neho pre spoločnosť veľkým krokom v riešení viacerých životných situácií občanov Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Návrh zákona o tzv. fiduciárnom vyhlásení

Ide o právny úkon u notára, ktorým človek poverí svojho blízkeho viacerými právomocami. „Ktorákoľvek osoba bude môcť vyhlásiť o inej osobe, že je jej dôverníkom. To znamená, že k nej má dôverný vzťah. Spíše riadne vyhlásenie vo forme notárskej zápisnice, ktorá je verejnou listinou. Na základe toho notár zaznačí v príslušnom registri túto osobu ako dôverníka vyhlasovateľa,“ vysvetlil Karas.

Takéto postavenie bude môcť byť udelené len jednej osobe a môže byť aj vzájomné. Podľa Karasa by to mohlo vyriešiť niekoľko životných situácií. Dôverník by mohol byť napríklad správcom dedičstva.

„Dnes ešte takúto možnosť nikto nemá a absentuje to v právnej praxi. Čiže vy viete za života označiť človeka, ktorý má spravovať vaše dedičstvo. Tým sa nijakým spôsobom nevstupuje do dedičského konania, bude to len správca dedičstva,“ objasnil.

Prečítajte si tiež:

Dôverník sa bude môcť napríklad stať aj poručníkom alebo opatrovníkom, ktorým bol vyhlasujúci zákonným zástupcom. „To je opäť situácia, kde bola veľká obava tam, kde sa o deti staral iba jeden rodič – čo v prípade, ak zomriem? Súd na tohto dôverníka bude prihliadať a bude preferovanou možnosťou pri ustanovení poručníckeho vzťahu,“ doplnil. 

Dôverník bude mať právo získavať informácie o zdravotnom stave a bude môcť poskytnúť aj informovaný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti. 

Viliam Karas podotkol, že vyhlasovateľ môže dôverníka poveriť len na niektoré z týchto životných situácií. „Ale aspoň jednu musí označiť. Nepostačí označiť dôverníka a neuviesť, na ktorú životnú situáciu je oprávnený,“ upozornil s tým, že oprávnenie bude možné dôverníkovi aj odobrať.

Návrh zákona o súkromných nadačných fondoch

Zámerom tejto legislatívnej zmeny je podľa šéfa rezortu justície efektívna správa nie len rodinného majetku. „Bude možné spravovať širokú paletu majetkových vzťahov nie len v rodinných podnikoch či v spoločnom podnikaní blízkych osôb, ale aj pri iných vzácnych veciach pre konkrétnu rodinu,“ predstavil druhý návrh.

Prečítajte si tiež:

Podľa Karasa ide o pozitívne návrhy, ktoré budú prínosom pre všetkých občanov našej krajiny. „Preto si myslím, že tá podpora bude naprieč celým politickým spektrom,“ povedal. 

Prezident notárskej komory Miroslav Gregor objasnil, aký bude ďalší postup. „Po schválení v Národnej rade a po podpise pani prezidentky, ak bude zákon schválený v takomto znení, notárska komora okamžite pristúpi k príprave systému, aby mohol fungovať čo najskôr,“ ubezpečil s tým, že od schválenia v parlamente by sa systém mohol spustiť do niekoľkých mesiacov.

„Reálne v praxi to bude vyzerať tak, že klient navštívi ktoréhokoľvek notára, ten spíše notársku zápisnicu a vykoná registráciu v systéme,“ objasnil s tým, že túto notársku zápisnicu môže človek pri spomínaných životných situáciách použiť ako potvrdzujúci doklad. 

Problémy LGBTI+ komunity to nerieši

Iniciatíva Inakosť, ktorá sa usiluje pozitívne zviditeľňovať sexuálne menšiny tvrdí, že tieto dva nové inštitúty sa v podstate ich požiadaviek netýkajú. „Môže to byť prínosom pre niektorých ľudí na Slovensku, ktorí sa nachádzajú v špecifických životných situáciách, ale na to, aby to riešilo životné situácie párov rovnakého pohlavia musia nastať iné dve zákonné podmienky,“ povedal riaditeľ iniciatívy Martin Macko pre TVNOVINY.sk.

Kľúčové je podľa neho uznanie existencie partnerského vzťahu a jeho overenie vzájomným vyhlásením. „Tu vidíme, že sa navrhuje vlastne len jednostranné vyhlásenie druhej osoby za dôverníka, čo je úplne otvorený okruh osôb - môže to byť ktokoľvek, aj niekto, koho nepoznáte. Ešte je otázka, či tá osoba vôbec o tom musí vedieť,“ objasnil.

Prečítajte si tiež:

Ministrom predstavené návrhy sú podľa iniciatívy len akousi „novou formou splnomocnenia“. „Áno je to administratívne lepšie urobené, je to v jednom registri, jednoduchšie, overiteľné, ale v zásade to rieši ako keby len jednu životnú situáciu z 35, ktoré sme identifikovali pri pároch rovnakého pohlavia,“ podotkol Macko.

Legislatíva pôjde najskôr do medzirezortného pripomienkového konania. Či sa doň iniciatíva zapojí zatiaľ nevie. „Tak, ako je tá základná definícia nastavená, tak to nie je žiadne právne uznanie párov rovnakého pohlavia, čiže by sme museli navrhovať úplne nový inštitút,“ uzavrel riaditeľ Inakosti.

Šéf rezortu justície Viliam Karas dodal, že má podporu dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, diskutoval už vraj aj s ostatnými politickými predstaviteľmi. Návrhy majú podľa neho v parlamente šancu na úspech. Zmeny by podľa ministra mohli byť účinné od januára 2024.

Prečítajte si tiež:

Ex-ministerka to kritizuje 

Ex-ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) si myslí, že tieto návrhy riešia len niektoré situácie, ktoré sa týkajú párov rovnakého pohlavia. „V tomto momente riešiť iba čiastkovo niektoré situácie, ktoré sa týkajú párov rovnakého pohlavia, je už premeškané,“ povedala s tým, že na Slovensku sme sa dostali do bodu, keď „by sme ich mali normálne uznať“.

Páry rovnakého pohlavia sú podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga vystavované administratívnej šikane a ponižovaniu. „Táto nenávisť sa šíri dokonca aj z poslaneckých lavíc. Takéto útoky ostro odsudzujeme. Aj z tohto dôvodu deklarujeme, že jednou zo základných požiadaviek strany SaS pri vstupe do ďalšej vlády preto bude, aby mali páry rovnakého pohlavia totožné práva a povinnosti ako všetci ostatní,“ zdôraznil ex-minister školstva.

Liberáli už avizovali, že plánujú predstaviť komplexný návrh zrovnoprávnenia postavenia párov rovnakého pohlavia. 

Pozrite si aj archívnu reportáž Televíznych novín o požiadavkách LGBTI+ ľudí na Slovensku z 28.10.2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.